Aktiebolag Härryda
Recant AB
21 sökningar
Omsättning 2025
527 tkr
+370,5 %Rörelsemarginal
81,8 %
Soliditet
41,0 %
+11,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 527 | 112 | 560 | 0 |
| Rörelseresultat | 431 | −75 | 239 | 0 |
| Årets resultat | 261 | −13 | 133 | 0 |
| Eget kapital | 405 | 145 | 158 | 25 |
| Balansomslutning | 987 | 488 | 912 | 25 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 527 | 112 | 560 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 125 | 125 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 59 | 159 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −3 | −37 | — |
| Rörelseresultat | 431 | −75 | 239 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 430 | −75 | 233 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −104 | 62 | −62 | 0 |
| Skatt | 65 | 0 | 39 | 0 |
| Årets resultat | 261 | −13 | 133 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 136 | 204 | 501 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 571 | 49 | 323 | 0 |
| Kassa och bank | 280 | 235 | 88 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 851 | 284 | 411 | 25 |
| Summa tillgångar | 987 | 488 | 912 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 119 | 133 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 405 | 145 | 158 | 25 |
| Justerat eget kapital | 488 | 145 | 207 | 25 |
| Obeskattade reserver | 104 | 0 | 62 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 478 | 343 | 692 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 987 | 488 | 912 | 25 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 473 granskade bolag ligger Recant AB strax under mitten räknat på omsättning, med 527 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 81,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 41,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 371 procent. Sätet finns i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Byggfirma med inriktning på entreprenader, teknisk rådgivning, konstruktion, arbetsledning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Nicklas Tilldén (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Nicklas Tilldén (f. 1974) Styrelseledamot
- Anton Qvicklund (f. 2003) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anton Qvicklund (f. 2003) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320) |
| Adress | EA Rosengrensgata 31, 421 31, Västra Frölunda Besök: E A Rosengrens Gata 31, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |