Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Rebecka Gardell Söder AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rebecka Gardell Söder AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 78 jämförbara bolag är 8 procent.
Rörelsemarginalen är 4,8 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 29,3 procent — branschens median är 42,2 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Annan övrig utbildning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 24 | 71 | 66 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 31 | 71 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,1 % | 44 | 78 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 34 | 77 | 56 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 16 | 78 | 79 % |
| Soliditet | 29,3 % | 54 | 78 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 713 tkr | 38 | 78 | 51 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 40 | 78 | 49 % |
| Nettoomsättning | 17 129 tkr | 32 | 78 | 59 % |
| Rörelseresultat | 816 tkr | 34 | 78 | 56 % |
| Antal anställda | 10 | 25 | 78 | 68 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 136 | 21 790 | 53 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 7 340 | 21 402 | 66 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,1 % | 11 855 | 24 747 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 12 460 | 24 716 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 5 778 | 24 756 | 77 % |
| Soliditet | 29,3 % | 17 572 | 24 706 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 713 tkr | 13 871 | 24 757 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 13 209 | 24 757 | 47 % |
| Nettoomsättning | 17 129 tkr | 12 858 | 24 757 | 48 % |
| Rörelseresultat | 816 tkr | 12 622 | 24 757 | 49 % |
| Antal anställda | 10 | 10 861 | 24 757 | 56 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 34 988 | 78 296 | 55 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 26 261 | 77 179 | 66 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,1 % | 41 195 | 87 570 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 45 645 | 87 488 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 16 428 | 87 590 | 81 % |
| Soliditet | 29,3 % | 64 471 | 87 388 | 26 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 713 tkr | 49 663 | 87 591 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 48 392 | 87 591 | 45 % |
| Nettoomsättning | 17 129 tkr | 42 077 | 87 591 | 52 % |
| Rörelseresultat | 816 tkr | 44 245 | 87 591 | 49 % |
| Antal anställda | 10 | 34 144 | 87 591 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .