Aktiebolag Göteborg
Reaso AB
12 sökningar
2 mkr
+66,8 %90,6 %
−2,2 p.e.66,9 %
+5,7 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 003 | 1 201 | 245 |
| Rörelseresultat | 1 815 | 1 115 | 232 |
| Årets resultat | 1 444 | 842 | 232 |
| Eget kapital | 2 155 | 915 | 257 |
| Balansomslutning | 3 220 | 1 494 | 316 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 003 | 1 201 | 245 |
| Personalkostnader | 11 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 177 | 86 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −13 |
| Rörelseresultat | 1 815 | 1 115 | 232 |
| Ränteintäkter | 4 | 5 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 819 | 1 120 | 232 |
| Skatt | 375 | 278 | 0 |
| Årets resultat | 1 444 | 842 | 232 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 236 | 674 | 306 |
| Kassa och bank | 1 984 | 820 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 3 220 | 1 494 | 316 |
| Summa tillgångar | 3 220 | 1 494 | 316 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 686 | 48 | 0 |
| Eget kapital | 2 155 | 915 | 257 |
| Justerat eget kapital | 2 155 | 915 | 257 |
| Långfristiga skulder | 24 | 17 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 041 | 562 | 59 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 220 | 1 494 | 316 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger Reaso AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 90,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 66,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 67 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet och projekt inom IT och kommunikation.
Styrelse & ledning
- Peter Gundersen (f. 1961) Styrelseledamot
- Jarl Roald Gundersen (f. 1928) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-07-31 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | rosensköldsgatan 9, 1404, 412 58, Göteborg Besök: Rosensköldsgatan 9 1404, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |