Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Reachtech AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Reachtech AB ökade omsättningen med 17 procent senaste året. Medianen bland branschens 480 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 4,0 procent, mot branschmedianens 7,2 procent.
Soliditeten ligger på 11,4 procent — branschens median är 52,0 procent.
Bolaget har 42 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Reparation och underhåll av maskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 350 | 432 | 19 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +16,7 % | 120 | 480 | 75 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 315 | 480 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 % | 8 | 480 | 98 % |
| Soliditet | 11,4 % | 461 | 480 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 963 tkr | 457 | 480 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 360 | 480 | 25 % |
| Nettoomsättning | 40 428 tkr | 70 | 480 | 85 % |
| Rörelseresultat | 1 626 tkr | 175 | 480 | 64 % |
| Antal anställda | 42 | 22 | 480 | 95 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 290 | 21 722 | 25 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +16,7 % | 5 785 | 24 745 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 13 446 | 24 713 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 % | 714 | 24 754 | 97 % |
| Soliditet | 11,4 % | 22 554 | 24 706 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 963 tkr | 21 619 | 24 755 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 16 001 | 24 755 | 35 % |
| Nettoomsättning | 40 428 tkr | 7 529 | 24 755 | 70 % |
| Rörelseresultat | 1 626 tkr | 9 355 | 24 755 | 62 % |
| Antal anställda | 42 | 3 008 | 24 755 | 88 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 58 787 | 78 068 | 25 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +16,7 % | 18 791 | 87 561 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 49 170 | 87 479 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 % | 1 517 | 87 581 | 98 % |
| Soliditet | 11,4 % | 81 259 | 87 385 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 963 tkr | 78 286 | 87 582 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 58 914 | 87 582 | 33 % |
| Nettoomsättning | 40 428 tkr | 23 135 | 87 582 | 74 % |
| Rörelseresultat | 1 626 tkr | 31 384 | 87 582 | 64 % |
| Antal anställda | 42 | 8 424 | 87 582 | 90 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .