Aktiebolag Malung-Sälen
RE Lindbergs Gräv AB
139 sökningar
Omsättning 2025
17,7 mkr
+6,8 %Rörelsemarginal
7,0 %
−0,1 p.e.Soliditet
36,0 %
−5,3 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 705 | 16 577 | 28 333 | 11 404 | 11 258 |
| Rörelseresultat | 1 234 | 1 171 | 2 406 | 512 | 863 |
| Årets resultat | 595 | 867 | 1 301 | 353 | 574 |
| Eget kapital | 2 333 | 2 578 | 3 011 | 2 710 | 2 357 |
| Balansomslutning | 14 938 | 13 314 | 10 322 | 8 823 | 10 575 |
| Anställda | 5 | 6 | 7 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 705 | 16 577 | 28 333 | 11 404 | 11 258 |
| Personalkostnader | 2 702 | 2 793 | 3 140 | 2 184 | 1 746 |
| Av- och nedskrivningar | 2 818 | 2 934 | 2 621 | 1 851 | 1 810 |
| Övriga externa kostnader | 3 858 | 3 570 | 3 456 | 3 220 | 2 692 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 093 | −6 109 | −16 710 | −3 637 | −4 147 |
| Rörelseresultat | 1 234 | 1 171 | 2 406 | 512 | 863 |
| Ränteintäkter | 4 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 311 | 266 | 75 | 66 | 124 |
| Resultat efter finansiella poster | 927 | 906 | 2 331 | 446 | 739 |
| Bokslutsdispositioner | −162 | 192 | −715 | 0 | 0 |
| Skatt | 170 | 231 | 315 | 94 | 165 |
| Årets resultat | 595 | 867 | 1 301 | 353 | 574 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 086 | 11 552 | 7 590 | 6 295 | 7 752 |
| Varulager | 39 | 39 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 205 | 926 | 1 142 | 1 165 | 1 159 |
| Kassa och bank | 608 | 797 | 1 590 | 1 363 | 1 664 |
| Omsättningstillgångar | 2 852 | 1 762 | 2 732 | 2 528 | 2 823 |
| Summa tillgångar | 14 938 | 13 314 | 10 322 | 8 823 | 10 575 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 638 | 1 611 | 1 610 | 2 257 | 1 683 |
| Eget kapital | 2 333 | 2 578 | 3 011 | 2 710 | 2 357 |
| Justerat eget kapital | 5 372 | 5 488 | 6 073 | 5 205 | 4 852 |
| Obeskattade reserver | 3 827 | 3 665 | 3 857 | 3 142 | 3 142 |
| Långfristiga skulder | 4 792 | 4 743 | 1 477 | 668 | 1 989 |
| Kortfristiga skulder | 3 986 | 2 328 | 1 977 | 2 303 | 3 087 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 938 | 13 314 | 10 322 | 8 823 | 10 575 |
| Ställda säkerheter | 7 885 | 4 743 | 2 266 | 3 873 | 7 045 |
Verksamhet
RE Lindbergs Gräv AB omsatte 17,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 36,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Malung-Sälen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva markarbeten och byggentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Edvard Lindberg (f. 1984) Styrelseledamot
- Rolf Lindberg (f. 1951) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jessica Viklund (f. 1989) Extern firmatecknare
- Patrik Gilljam (f. 1970) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-11-03 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Södra Heden 89, 780 64, Lima Besök: Södra Heden 89, Lima |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |