Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar RCC Industrigolv AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
RCC Industrigolv AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 584 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 8,1 procent, mot branschmedianens 4,1 procent.
Soliditeten ligger på 28,5 procent — branschens median är 43,7 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Golv- och väggbeläggningsarbeten
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 143 | 525 | 73 % | |
| Värdeförändring | −43,0 % | 468 | 519 | 10 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,3 % | 299 | 584 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 137 | 584 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 % | 6 | 584 | 99 % |
| Soliditet | 28,5 % | 456 | 583 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 001 tkr | 56 | 584 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 66 | 584 | 89 % |
| Nettoomsättning | 21 009 tkr | 193 | 584 | 67 % |
| Rörelseresultat | 1 699 tkr | 120 | 584 | 79 % |
| Antal anställda | 7 | 280 | 584 | 52 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 171 | 13 483 | 54 % | |
| Värdeförändring | −43,0 % | 12 292 | 13 293 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,3 % | 6 889 | 15 012 | 54 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 5 518 | 14 997 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 % | 401 | 15 017 | 97 % |
| Soliditet | 28,5 % | 11 200 | 14 974 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 001 tkr | 4 223 | 15 017 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 4 331 | 15 017 | 71 % |
| Nettoomsättning | 21 009 tkr | 6 445 | 15 017 | 57 % |
| Rörelseresultat | 1 699 tkr | 5 319 | 15 017 | 65 % |
| Antal anställda | 7 | 7 850 | 15 017 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 34 938 | 78 286 | 55 % | |
| Värdeförändring | −43,0 % | 71 180 | 77 169 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,3 % | 40 445 | 87 562 | 54 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 32 188 | 87 475 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 % | 2 430 | 87 581 | 97 % |
| Soliditet | 28,5 % | 65 315 | 87 381 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 001 tkr | 23 276 | 87 582 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 243 tkr | 24 650 | 87 582 | 72 % |
| Nettoomsättning | 21 009 tkr | 36 715 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat | 1 699 tkr | 30 606 | 87 582 | 65 % |
| Antal anställda | 7 | 45 717 | 87 582 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .