Aktiebolag Grums
RC Rental Grums AB
43 sökningar
476 tkr
+73,7 %23,9 %
+21,0 p.e.77,9 %
−0,6 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 476 | 274 | 100 | 74 | 68 | 58 | 344 | 311 |
| Rörelseresultat | 114 | 8 | 53 | 47 | 21 | 55 | 223 | 285 |
| Årets resultat | 84 | 39 | 29 | 25 | 17 | 14 | 116 | 162 |
| Eget kapital | 735 | 651 | 612 | 584 | 558 | 542 | 529 | 412 |
| Balansomslutning | 944 | 830 | 813 | 934 | 977 | 949 | 1 671 | 2 186 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 476 | 274 | 100 | 74 | 68 | 58 | 344 | 311 |
| Personalkostnader | 42 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 4 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 178 | 43 | 23 | 42 | 16 | 117 | 25 |
| Övriga rörelseposter, netto | −205 | −72 | — | — | −1 | 15 | — | — |
| Rörelseresultat | 114 | 8 | 53 | 47 | 21 | 55 | 223 | 285 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 7 | 1 | 32 | 25 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 7 | 53 | 41 | 20 | 22 | 199 | 277 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 47 | −14 | −9 | 0 | −3 | −49 | −69 |
| Skatt | 31 | 16 | 9 | 7 | 4 | 6 | 33 | 46 |
| Årets resultat | 84 | 39 | 29 | 25 | 17 | 14 | 116 | 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 751 | 754 | 758 | 763 | 766 | 743 | 1 441 | 1 373 |
| Kortfristiga fordringar | 88 | 0 | 2 | 0 | 177 | 13 | 21 | 60 |
| Kassa och bank | 105 | 76 | 53 | 171 | 34 | 193 | 209 | 753 |
| Omsättningstillgångar | 193 | 76 | 54 | 171 | 211 | 206 | 230 | 813 |
| Summa tillgångar | 944 | 830 | 813 | 934 | 977 | 949 | 1 671 | 2 186 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Balanserat resultat | 401 | 362 | 333 | 309 | 291 | 278 | 163 | 0 |
| Eget kapital | 735 | 651 | 612 | 584 | 558 | 542 | 529 | 412 |
| Justerat eget kapital | 811 | 729 | 727 | 687 | 654 | 638 | 623 | 467 |
| Obeskattade reserver | 96 | 98 | 145 | 130 | 121 | 121 | 118 | 69 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 20 | 250 | 250 | 824 | 868 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 81 | 56 | 200 | 48 | 36 | 200 | 837 |
| Summa eget kapital och skulder | 944 | 830 | 813 | 934 | 977 | 949 | 1 671 | 2 186 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 650 | 650 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar RC Rental Grums AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 476 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 23,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 77,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 74 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Grums.
Bolagets verksamhet ska bestå i att äga och förvalta fast egendom, såsom mark och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom hundsport, såsom träning, kurs- och tävlingsverksamhet.
Styrelse & ledning
- Christina Flodqvist Lindström (f. 1964) Styrelseledamot
- Ronny Lindström (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Lång Sandviken, 664 91, Grums Besök: Lång Sandviken, Grums |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |