Aktiebolag Landskrona
RC Lasercutting AB
65 sökningar
Omsättning 2025
5,1 mkr
−17,4 %Rörelsemarginal
-1,0 %
+12,6 p.e.Soliditet
19,2 %
−10,9 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 057 | 6 123 | 8 642 | 7 146 | 5 839 |
| Rörelseresultat | −52 | −834 | 998 | 848 | 1 458 |
| Årets resultat | −102 | 7 | 578 | 501 | 869 |
| Eget kapital | 296 | 398 | 691 | 713 | 961 |
| Balansomslutning | 1 541 | 1 324 | 2 678 | 2 428 | 2 158 |
| Anställda | 4 | 5 | 7 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 057 | 6 123 | 8 642 | 7 146 | 5 839 |
| Personalkostnader | 2 663 | 3 580 | 4 883 | 4 240 | 2 699 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 46 | 39 | 28 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 1 411 | 1 614 | 1 659 | 1 078 | 813 |
| Övriga rörelseposter, netto | −977 | −1 717 | −1 063 | −952 | −842 |
| Rörelseresultat | −52 | −834 | 998 | 848 | 1 458 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 50 | 31 | 3 | 1 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −102 | −860 | 997 | 847 | 1 452 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 883 | −259 | −210 | −345 |
| Skatt | 0 | 15 | 160 | 135 | 238 |
| Årets resultat | −102 | 7 | 578 | 501 | 869 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 120 | 178 | 147 | 73 | 70 |
| Varulager | 249 | 239 | 332 | 99 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 1 172 | 907 | 1 949 | 1 274 | 1 180 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 250 | 982 | 844 |
| Omsättningstillgångar | 1 421 | 1 146 | 2 531 | 2 355 | 2 088 |
| Summa tillgångar | 1 541 | 1 324 | 2 678 | 2 428 | 2 158 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 348 | 341 | 63 | 162 | 42 |
| Eget kapital | 296 | 398 | 691 | 713 | 961 |
| Justerat eget kapital | 296 | 398 | 1 392 | 1 208 | 1 290 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 883 | 624 | 414 |
| Långfristiga skulder | 719 | 442 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 526 | 484 | 1 104 | 1 091 | 783 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 541 | 1 324 | 2 678 | 2 428 | 2 158 |
Verksamhet
RC Lasercutting AB omsatte 5,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,0 procent, och soliditeten var måttlig — 19,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Landskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Plåtbearbetning, laserskärning, kantbockning, svetsning, gängning och montering.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Elvedin Catak (f. 1978) Styrelseledamot
- Irfan Rrustemi (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Simon Granath (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-08-25 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Strandvägen 103A, 261 39, Landskrona Besök: Strandvägen 103 A, Landskrona |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |