starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

RC Isolering AB

54 sökningar

Omsättning 2026

5,6 mkr

+82,5 %
Rörelsemarginal

0,6 %

−0,1 p.e.
Soliditet

11,0 %

−3,3 p.e.
Anställda

7

+40,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-032025-032024-032023-032022-03
Omsättning5 6173 0782 6981 626352
Rörelseresultat34216312051
Årets resultat7−5178339
Eget kapital12111410414764
Balansomslutning1 103797701568265
Anställda75332
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-032025-032024-032023-032022-03*
Nettoomsättning5 6173 0782 6981 626352
Personalkostnader4 8682 4451 356665189
Av- och nedskrivningar10984934730
Övriga externa kostnader55542643232638
Övriga rörelseposter, netto−51−102−754−468−44
Rörelseresultat34216312051
Ränteintäkter010——
Räntekostnader152031122
Resultat efter finansiella poster1923210850
Skatt136152511
Årets resultat7−5178339

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-032025-032024-032023-032022-03*
Anläggningstillgångar183292377160120
Kortfristiga fordringar759466317584112
Kassa och bank161397−17633
Omsättningstillgångar920505324409145
Summa tillgångar1 103797701568265
Aktiekapital2525252525
Balanserat resultat897962390
Eget kapital12111410414764
Justerat eget kapital12111410414764
Långfristiga skulder15118719600
Kortfristiga skulder831496401421201
Summa eget kapital och skulder1 103797701568265

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte RC Isolering AB 5,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 82 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom isolering, ventilationskanaler, vvs isolering, byggverksamhet, renovering, byggstädning samt därmed förenligt verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är RC Isolering AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av RC Isolering AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller RC Isolering AB (559319-1306)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2021-05-25
Bransch Andra bygginstallationer (SNI 43240)
Adress
Ekebergabacken 89, 123 63, Farsta
Besök: Ekebergabacken 89, Farsta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad