Aktiebolag Stockholm
Rävisor AB
871 sökningar
Omsättning 2025
8,1 mkr
+29,1 %Rörelsemarginal
7,7 %
−18,2 p.e.Soliditet
54,0 %
+7,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 147 | 6 313 | 3 392 | 2 215 | 1 632 |
| Rörelseresultat | 627 | 1 635 | 1 085 | 853 | 379 |
| Årets resultat | 452 | 1 295 | 865 | 681 | 304 |
| Eget kapital | 4 032 | 3 580 | 2 285 | 1 420 | 739 |
| Balansomslutning | 7 472 | 7 712 | 3 179 | 1 832 | 1 139 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 147 | 6 313 | 3 392 | 2 215 | 1 632 |
| Personalkostnader | 1 241 | 961 | 897 | 769 | 740 |
| Av- och nedskrivningar | 370 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 910 | 3 717 | 1 411 | 593 | 513 |
| Rörelseresultat | 627 | 1 635 | 1 085 | 853 | 379 |
| Ränteintäkter | 0 | 7 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 15 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 612 | 1 634 | 1 092 | 860 | 386 |
| Skatt | 160 | 339 | 228 | 179 | 83 |
| Årets resultat | 452 | 1 295 | 865 | 681 | 304 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 865 | 7 402 | 2 924 | 1 685 | 1 094 |
| Kassa och bank | 5 487 | 310 | 255 | 147 | 45 |
| Omsättningstillgångar | 7 352 | 7 712 | 3 179 | 1 832 | 1 139 |
| Summa tillgångar | 7 472 | 7 712 | 3 179 | 1 832 | 1 139 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 480 | 2 185 | 1 320 | 639 | 335 |
| Eget kapital | 4 032 | 3 580 | 2 285 | 1 420 | 739 |
| Justerat eget kapital | 4 032 | 3 580 | 2 285 | 1 420 | 739 |
| Kortfristiga skulder | 3 440 | 4 132 | 894 | 412 | 400 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 472 | 7 712 | 3 179 | 1 832 | 1 139 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rävisor AB 8,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 510 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,7 procent, och soliditeten var hög — 54,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara revision av bostadsrättsföreningar samt andra föreningar även utbildning och konsultation inom ekonomi, fastighetsförvaltning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrick Södermark (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Lind Bertéusen (f. 1976) Styrelseledamot
- Sofia Södermark (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Ågerup (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-04-20 |
|---|---|
| Bransch | Revision (SNI 69202) |
| Adress | St Paulsgatan 1, 118 46, Stockholm Besök: Sankt Paulsgatan 1, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |