Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Rapenskårs vulk & kross Service AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rapenskårs vulk & kross Service AB minskade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 482 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −1,0 procent, mot branschmedianens 7,5 procent.
Soliditeten ligger på 50,3 procent — branschens median är 42,7 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Reparation och underhåll av maskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 285 | 400 | 29 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 348 | 396 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 387 | 482 | 20 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 428 | 482 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −9,7 % | 453 | 482 | 6 % |
| Soliditet | 50,3 % | 169 | 482 | 65 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 176 tkr | 100 | 482 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | −33 tkr | 437 | 482 | 9 % |
| Nettoomsättning | 9 528 tkr | 322 | 482 | 33 % |
| Rörelseresultat | −100 tkr | 425 | 482 | 12 % |
| Antal anställda | 3 | 418 | 482 | 13 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 246 | 12 079 | 32 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 11 165 | 11 907 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 12 518 | 15 011 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 12 498 | 14 998 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −9,7 % | 13 454 | 15 016 | 10 % |
| Soliditet | 50,3 % | 4 862 | 15 009 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 176 tkr | 3 910 | 15 016 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | −33 tkr | 12 832 | 15 016 | 15 % |
| Nettoomsättning | 9 528 tkr | 10 428 | 15 016 | 31 % |
| Rörelseresultat | −100 tkr | 12 400 | 15 016 | 17 % |
| Antal anställda | 3 | 13 121 | 15 016 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 47 399 | 70 189 | 32 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 64 676 | 69 145 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 73 085 | 87 530 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 72 891 | 87 448 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −9,7 % | 78 027 | 87 549 | 11 % |
| Soliditet | 50,3 % | 28 129 | 87 505 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 176 tkr | 21 506 | 87 550 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | −33 tkr | 74 873 | 87 550 | 14 % |
| Nettoomsättning | 9 528 tkr | 60 108 | 87 550 | 31 % |
| Rörelseresultat | −100 tkr | 72 320 | 87 550 | 17 % |
| Antal anställda | 3 | 76 643 | 87 550 | 12 % |