Aktiebolag Orust
RANZER AB
12 sökningar
6 mkr
+78,7 %9,9 %
+2,2 p.e.35,6 %
+4,9 p.e.7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 997 | 3 355 | 1 872 |
| Rörelseresultat | 594 | 257 | 328 |
| Årets resultat | 467 | 200 | 256 |
| Eget kapital | 573 | 356 | 281 |
| Balansomslutning | 1 611 | 1 162 | 859 |
| Anställda | 7 | 7 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 997 | 3 355 | 1 872 |
| Personalkostnader | 3 525 | 1 999 | 991 |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 64 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 711 | 687 | 193 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 093 | −348 | −335 |
| Rörelseresultat | 594 | 257 | 328 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 0 |
| Räntekostnader | 7 | 10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 588 | 251 | 322 |
| Skatt | 121 | 51 | 66 |
| Årets resultat | 467 | 200 | 256 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 209 | 232 | 155 |
| Kortfristiga fordringar | 775 | 498 | 472 |
| Kassa och bank | 627 | 432 | 232 |
| Omsättningstillgångar | 1 402 | 929 | 703 |
| Summa tillgångar | 1 611 | 1 162 | 859 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 81 | 131 | 0 |
| Eget kapital | 573 | 356 | 281 |
| Justerat eget kapital | 573 | 356 | 281 |
| Långfristiga skulder | 96 | 109 | 126 |
| Kortfristiga skulder | 942 | 697 | 452 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 611 | 1 162 | 859 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
RANZER AB omsatte 6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 35,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 79 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Orust.
Bolaget ska arbeta med ny-, till- och ombyggnation av fastighet, stenläggning, trädgårdsarbeten samt målning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Adam Bystry (f. 1989) Styrelseledamot
- Kamil Wladyslaw Bystry (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-01-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tingskullevägen 1, 463 33, Lilla Edet Besök: Tingskullevägen 1, Lilla Edet |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |