starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Rännarskede Invest AB

120 sökningar

Omsättning 2025

70 tkr

+42,9 %
Rörelsemarginal

-1068,6 %

Soliditet

93,4 %

−5,8 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr20252024202320222021202020192018
Omsättning70491498545505147
Rörelseresultat−748−1656332319−255
Årets resultat−6674 777542922227−255
Eget kapital2 3915 258481427399376149174
Balansomslutning2 5595 300517440405383150186
Anställda00000000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Nettoomsättning70491498545505147
Personalkostnader7410000000
Övriga externa kostnader404584333615
Övriga rörelseposter, netto−37−20−85−48−19−28−40−27
Rörelseresultat−748−1656332319−255
Ränteintäkter8210611
Resultat efter finansiella poster−6674 795673624227−255
Skatt0181473000
Årets resultat−6674 777542922227−255

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Anläggningstillgångar00505050505050
Varulager014000000
Kortfristiga fordringar1825381221282822
Kassa och bank2 5415 26142937833430572114
Omsättningstillgångar2 5595 300467390355333100136
Summa tillgångar2 5595 300517440405383150186
Aktiekapital150150150150150150150150
Balanserat resultat2 908291277248227−1−6−11
Eget kapital2 3915 258481427399376149174
Justerat eget kapital2 3915 258481427399376149174
Kortfristiga skulder16842361367112
Summa eget kapital och skulder2 5595 300517440405383150186

Verksamhet

Ställd bredvid branschens 279 granskade bolag ligger Rännarskede Invest AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 70 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1068,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 93,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 43 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av solskyddsmaterial, samt handel med värdepapper.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Rännarskede Invest AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Rännarskede Invest AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Rännarskede Invest AB (556152-7481)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1971-11-01
Bransch Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier (SNI 13960)
Adress
Smedvägen 21, 176 71, Järfälla
Besök: Smedvägen 21, Järfälla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad