Aktiebolag Helsingborg
Rangefabriken AB
220 sökningar
34,6 mkr
+8,8 %-6,4 %
−11,8 p.e.20,1 %
+9,5 p.e.15
+15,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 34 645 | 31 838 | 22 707 | 18 214 | 20 626 | 21 906 |
| Rörelseresultat | −2 225 | 1 724 | 859 | −801 | −1 811 | 211 |
| Årets resultat | −2 852 | 1 077 | 613 | −725 | −1 493 | 39 |
| Eget kapital | 3 853 | 1 798 | 721 | 108 | 113 | 1 283 |
| Balansomslutning | 19 125 | 16 924 | 12 539 | 9 769 | 9 462 | 10 036 |
| Anställda | 15 | 13 | 10 | 10 | 13 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 645 | 31 838 | 22 707 | 18 214 | 20 626 | 21 906 |
| Personalkostnader | 8 093 | 5 679 | 4 660 | 5 487 | 7 099 | 5 699 |
| Av- och nedskrivningar | 234 | 112 | 138 | 159 | 104 | 257 |
| Övriga externa kostnader | 9 513 | 5 664 | 4 825 | 4 235 | 4 194 | 3 826 |
| Övriga rörelseposter, netto | −19 030 | −18 659 | −12 225 | −9 134 | −11 040 | −11 913 |
| Rörelseresultat | −2 225 | 1 724 | 859 | −801 | −1 811 | 211 |
| Ränteintäkter | 10 | 9 | 3 | — | — | — |
| Räntekostnader | 638 | 287 | 88 | 86 | 98 | 102 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 852 | 1 446 | 774 | −883 | −1 905 | 114 |
| Skatt | 0 | 369 | 161 | −158 | −412 | 76 |
| Årets resultat | −2 852 | 1 077 | 613 | −725 | −1 493 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 848 | 1 450 | 1 795 | 2 094 | 1 984 | 1 529 |
| Varulager | 12 206 | 9 979 | 5 295 | 3 765 | 3 986 | 5 091 |
| Kortfristiga fordringar | 5 071 | 5 495 | 5 449 | 3 909 | 3 491 | 3 355 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 17 277 | 15 474 | 10 744 | 7 675 | 7 477 | 8 507 |
| Summa tillgångar | 19 125 | 16 924 | 12 539 | 9 769 | 9 462 | 10 036 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 205 | 621 | 8 | 13 | 1 183 | 1 144 |
| Eget kapital | 3 853 | 1 798 | 721 | 108 | 113 | 1 283 |
| Justerat eget kapital | 3 853 | 1 798 | 721 | 108 | 113 | 1 283 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 292 |
| Kortfristiga skulder | 15 272 | 15 126 | 11 818 | 9 661 | 9 252 | 8 461 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 125 | 16 924 | 12 539 | 9 769 | 9 462 | 10 036 |
| Ställda säkerheter | 2 200 | 2 200 | 2 627 | 2 647 | 2 666 | 2 686 |
| Ansvarsförbindelser | 2 314 | 2 314 | 2 314 | 2 314 | 1 594 | 1 400 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 509 granskade bolag ligger Rangefabriken AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 34,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -6,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 20,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 15 personer, med säte i Helsingborg.
Föremålet för bolagets verksamhet är industriell tillverkning och lackering av valsade produkter inom metallindustrin, legoarbeten som stansning, lackering, ytbehandling, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sebastian Odeldahl (f. 1983) Verkställande direktör
- Anneli Andreasson (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Bernd Reckmann (f. 1966) Styrelseledamot
- Karsten Prestien (f. 1967) Styrelseledamot
- Sebastian Odeldahl (f. 1983) Styrelseledamot
- Oscar Grönesjö (f. 1988) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Scandraft Aktiebolag (556254-8361) |
|---|---|
| Koncernmoder | IGEPA GROUP BETEILIGUNGS- UND VERWALTUNGSGESELLS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Beläggning och överdragning av metall (SNI 25510) |
| Adress | Järnvägsgatan 1, 268 31, Svalöv Besök: Järnvägsgatan 1, Svalöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0418-665120 |