Aktiebolag Sollefteå
Råkraft AB
88 sökningar
Omsättning 2025
14,9 mkr
−0,9 %Rörelsemarginal
8,5 %
+3,7 p.e.Soliditet
20,5 %
+10,6 p.e.Anställda
8
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 862 | 14 999 | 14 547 | 18 982 | 14 997 |
| Rörelseresultat | 1 259 | 723 | 820 | −312 | −383 |
| Årets resultat | 57 | 189 | 331 | −466 | −481 |
| Eget kapital | 806 | 749 | 560 | 229 | 175 |
| Balansomslutning | 7 078 | 7 530 | 8 071 | 6 360 | 3 646 |
| Anställda | 8 | 8 | 6 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 862 | 14 999 | 14 547 | 18 982 | 14 997 |
| Personalkostnader | 3 995 | 4 334 | 3 487 | 1 811 | 1 213 |
| Av- och nedskrivningar | 1 445 | 1 624 | 1 704 | 1 358 | 1 056 |
| Övriga externa kostnader | 1 105 | 1 047 | 941 | 1 147 | 577 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 058 | −7 271 | −7 595 | −14 978 | −12 534 |
| Rörelseresultat | 1 259 | 723 | 820 | −312 | −383 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 367 | 537 | 390 | 154 | 105 |
| Resultat efter finansiella poster | 894 | 189 | 331 | −466 | −481 |
| Bokslutsdispositioner | −815 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 57 | 189 | 331 | −466 | −481 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 426 | 5 047 | 5 738 | 4 926 | 2 746 |
| Kortfristiga fordringar | 3 044 | 2 483 | 2 239 | 1 108 | 719 |
| Kassa och bank | 1 608 | 0 | 94 | 326 | 182 |
| Omsättningstillgångar | 4 652 | 2 483 | 2 333 | 1 434 | 901 |
| Summa tillgångar | 7 078 | 7 530 | 8 071 | 6 360 | 3 646 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 699 | 510 | 179 | 125 | 606 |
| Eget kapital | 806 | 749 | 560 | 229 | 175 |
| Justerat eget kapital | 1 453 | 749 | 560 | 229 | 175 |
| Obeskattade reserver | 815 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 697 | 3 434 | 3 759 | 4 178 | 1 613 |
| Kortfristiga skulder | 3 760 | 3 347 | 3 752 | 1 953 | 1 858 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 078 | 7 530 | 8 071 | 6 360 | 3 646 |
| Ställda säkerheter | 1 566 | 4 194 | 5 177 | 3 697 | 1 633 |
| Ansvarsförbindelser | 720 | 720 | 720 | 720 | 200 |
Verksamhet
Råkraft AB omsatte 14,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 20,5 procent får betecknas som måttlig. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Sollefteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva transportverksamhet och skogsvård, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Lennart Forslund (f. 1967) Styrelseledamot
- Linnea Jansson (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Mattias Mähler (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Eva Hörnblad Nilsson (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Skogsförvaltning (SNI 02101) |
| Adress | Rå 135, 881 99, Näsåker Besök: Rå 135, Näsåker |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |