Aktiebolag Tibro
Rakennuskemia AB
64 sökningar
Omsättning 2024
19,8 mkr
+21,9 %Rörelsemarginal
1,7 %
−2,8 p.e.Soliditet
16,4 %
−6,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 785 | 16 231 | 9 838 | 7 418 | 10 350 |
| Rörelseresultat | 327 | 721 | 748 | 186 | 659 |
| Årets resultat | 140 | 450 | 514 | 92 | 507 |
| Eget kapital | 1 753 | 1 613 | 1 163 | 653 | 561 |
| Balansomslutning | 10 720 | 7 097 | 2 252 | 2 960 | 3 073 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 785 | 16 231 | 9 838 | 7 418 | 10 350 |
| Personalkostnader | 976 | 225 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 79 | 78 | 28 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 1 467 | 1 071 | 485 | 490 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 938 | −14 135 | −8 527 | −6 714 | −9 684 |
| Rörelseresultat | 327 | 721 | 748 | 186 | 659 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 7 | — | — |
| Räntekostnader | 146 | 155 | 113 | 99 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 182 | 566 | 642 | 118 | 645 |
| Skatt | 42 | 115 | 128 | 27 | 138 |
| Årets resultat | 140 | 450 | 514 | 92 | 507 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 113 | 190 | 205 | 111 | 57 |
| Varulager | 1 415 | 724 | 1 055 | 1 465 | 1 472 |
| Kortfristiga fordringar | 3 036 | 4 966 | 650 | 1 016 | 565 |
| Kassa och bank | 6 156 | 1 217 | 342 | 368 | 978 |
| Omsättningstillgångar | 10 607 | 6 907 | 2 047 | 2 848 | 3 016 |
| Summa tillgångar | 10 720 | 7 097 | 2 252 | 2 960 | 3 073 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 563 | 1 113 | 599 | 511 | 4 |
| Eget kapital | 1 753 | 1 613 | 1 163 | 653 | 561 |
| Justerat eget kapital | 1 753 | 1 613 | 1 163 | 653 | 561 |
| Kortfristiga skulder | 8 967 | 5 484 | 1 089 | 2 307 | 2 512 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 720 | 7 097 | 2 252 | 2 960 | 3 073 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Rakennuskemia AB 19,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 16,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Tibro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska sälja bygg- och bilprodukter såsom silikon, färg, aerosoler, bränsletillsatser samt bilvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mikko Ikonen (f. 1982) Verkställande direktör
Styrelse
- Milla Karolina Ikonen (f. 1983) Ordförande, Styrelseledamot
- Mikko Ikonen (f. 1982) Styrelseledamot
- Risto Immonen (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Risto Immonen (f. 1969) Vice VD
- Camilla Beijron (f. 1981) Revisor
- Henrik Runsvik (f. 1992) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-26 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720) |
| Adress | Mariehällsvägen 37A, 168 65, Bromma Besök: Mariehällsvägen 37 A, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 077-4218837 |