Aktiebolag Skellefteå
Railcare T AB
538 sökningar
Omsättning 2025
379,6 mkr
+18,2 %Rörelsemarginal
12,7 %
+1,7 p.e.Soliditet
42,7 %
−4,2 p.e.Anställda
75
+11,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 379 592 | 321 275 | 277 446 | 232 419 | 237 552 |
| Rörelseresultat | 48 236 | 35 356 | 35 086 | 22 943 | 37 823 |
| Årets resultat | 1 194 | 1 040 | 7 045 | −28 | −712 |
| Eget kapital | 11 781 | 10 587 | 9 547 | 2 502 | 12 530 |
| Balansomslutning | 178 343 | 167 884 | 168 259 | 168 062 | 182 915 |
| Anställda | 75 | 67 | 61 | 52 | 46 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 379 592 | 321 275 | 277 446 | 232 419 | 237 552 |
| Personalkostnader | 89 419 | 80 642 | 71 169 | 54 882 | 50 640 |
| Av- och nedskrivningar | 10 813 | 10 539 | 10 216 | 9 754 | 9 326 |
| Övriga externa kostnader | 99 601 | 76 698 | 70 129 | 56 947 | 52 163 |
| Övriga rörelseposter, netto | −131 523 | −118 040 | −90 846 | −87 893 | −87 600 |
| Rörelseresultat | 48 236 | 35 356 | 35 086 | 22 943 | 37 823 |
| Ränteintäkter | 0 | 11 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 1 246 | 1 865 | 2 200 | 1 365 | 1 184 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 990 | 33 502 | 32 899 | 21 578 | 36 693 |
| Bokslutsdispositioner | 4 700 | 3 000 | 1 100 | −1 600 | −9 500 |
| Koncernbidrag | −50 000 | −35 000 | −25 000 | −19 900 | −28 000 |
| Skatt | 496 | 462 | 1 954 | 106 | −95 |
| Årets resultat | 1 194 | 1 040 | 7 045 | −28 | −712 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 96 528 | 101 120 | 105 658 | 112 424 | 114 249 |
| Varulager | 10 201 | 1 713 | 1 389 | 1 077 | 596 |
| Kortfristiga fordringar | 71 611 | 65 048 | 61 161 | 54 141 | 67 948 |
| Kassa och bank | 3 | 3 | 51 | 420 | 122 |
| Omsättningstillgångar | 81 815 | 66 764 | 62 601 | 55 638 | 68 666 |
| Summa tillgångar | 178 343 | 167 884 | 168 259 | 168 062 | 182 915 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 487 | 9 447 | 2 402 | 2 430 | 13 142 |
| Eget kapital | 11 781 | 10 587 | 9 547 | 2 502 | 12 530 |
| Justerat eget kapital | 76 095 | 78 633 | 79 975 | 73 803 | 82 561 |
| Obeskattade reserver | 81 000 | 85 700 | 88 700 | 89 800 | 88 200 |
| Långfristiga skulder | 13 060 | 377 | 21 451 | 27 204 | 42 704 |
| Kortfristiga skulder | 72 502 | 71 220 | 48 561 | 48 556 | 39 481 |
| Summa eget kapital och skulder | 178 343 | 167 884 | 168 259 | 168 062 | 182 915 |
| Ställda säkerheter | 62 124 | 66 793 | 82 116 | 77 874 | 76 794 |
Verksamhet
Railcare T AB omsatte 379,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 402 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 12,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 42,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 75 personer, med säte i Skellefteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utveckling och reparation av järnvägsfordon och andra tekniska lösningar inom järnvägsbranschen samt bedriva entreprenad och specialtransporter. Bolaget skall vidare försälja och hyra ut lok, vagnar, annan järnvägsutrustning och personal samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mattias Remahl (f. 1976) Verkställande direktör
Styrelse
- Mattias Remahl (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Elveros (f. 1980) Styrelseledamot
- Jonny Granlund (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Kent Mikael Joakim Åström (f. 1976) Huvudansvarig revisor
- Torbjörn Larsson (f. 1973) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Railcare Group AB (556730-7813) |
|---|---|
| Koncernmoder | Railcare Group AB (556730-7813) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-09-25 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390) |
| Adress | Box 34, 932 21, Skelleftehamn Besök: Box 34, Skelleftehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0910-438804 |