starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

Rahmat Taxi i Uddevalla AB

66 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

−6,1 %
Rörelsemarginal

4,4 %

−8,9 p.e.
Soliditet

50,3 %

−3,1 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning1 3501 4371 4221 5191 214
Rörelseresultat59190246261−40
Årets resultat5810910919328
Eget kapital247388479470477
Balansomslutning7089621 138740809
Anställda22122
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning1 3501 4371 4221 5191 214
Personalkostnader790653619694613
Av- och nedskrivningar8282827295
Övriga externa kostnader420506474493463
Övriga rörelseposter, netto————−83
Rörelseresultat59190246261−40
Ränteintäkter530——
Räntekostnader1111846
Resultat efter finansiella poster53182238257−46
Bokslutsdispositioner21−44−100−1482
Skatt152929508
Årets resultat5810910919328

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar335416642315387
Kortfristiga fordringar142124271155172
Kassa och bank231422225270250
Omsättningstillgångar373546496425422
Summa tillgångar7089621 138740809
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat139229320227399
Eget kapital247388479470477
Justerat eget kapital356513570481477
Obeskattade reserver137158114140
Långfristiga skulder013526931115
Kortfristiga skulder324281276225217
Summa eget kapital och skulder7089621 138740809
Ställda säkerheter235314542215287

Verksamhet

Rahmat Taxi i Uddevalla AB omsatte 1,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 50,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva taxiverksamhet och därmed förenlig verksam- het.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Rahmat Taxi i Uddevalla AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Rahmat Taxi i Uddevalla AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Rahmat Taxi i Uddevalla AB (556837-6023)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Rahmat Taxi i Uddevalla AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-01-10
Bransch Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330)
Adress
Östanvindsvägen 4, 451 61, Uddevalla
Besök: Östanvindsvägen 4, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon073-5080591