Aktiebolag Stockholm
Ragnar Sandström Ingenjörsbyrå Aktiebolag
212 sökningar
3,9 mkr
−13,2 %16,9 %
−6,7 p.e.29,3 %
−10,1 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 915 | 4 509 | 4 524 | 4 966 | 4 335 | 4 568 | 3 154 |
| Rörelseresultat | 660 | 1 064 | 941 | 1 072 | 734 | 938 | −61 |
| Årets resultat | 557 | 875 | 742 | 844 | 898 | 502 | 61 |
| Eget kapital | 1 393 | 1 737 | 1 611 | 1 769 | 1 825 | 926 | 425 |
| Balansomslutning | 4 756 | 4 414 | 4 183 | 4 574 | 3 774 | 4 156 | 3 109 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 915 | 4 509 | 4 524 | 4 966 | 4 335 | 4 568 | 3 154 |
| Personalkostnader | 2 230 | 2 430 | 2 604 | 2 993 | 2 750 | 2 585 | 2 376 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 10 | 10 | 30 | 30 | 27 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 1 019 | 1 005 | 931 | 872 | 816 | 1 017 | 807 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −38 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 660 | 1 064 | 941 | 1 072 | 734 | 938 | −61 |
| Ränteintäkter | 47 | 45 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 707 | 1 108 | 942 | 1 072 | 734 | 938 | −61 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 417 | −264 | 155 |
| Skatt | 150 | 233 | 199 | 228 | 253 | 172 | 34 |
| Årets resultat | 557 | 875 | 742 | 844 | 898 | 502 | 61 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 | 16 | 26 | 56 | 38 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 3 314 | 3 570 | 3 231 | 3 685 | 2 602 | 2 799 | 1 695 |
| Kassa och bank | 1 442 | 837 | 936 | 863 | 1 116 | 1 319 | 1 348 |
| Omsättningstillgångar | 4 756 | 4 407 | 4 167 | 4 548 | 3 718 | 4 118 | 3 043 |
| Summa tillgångar | 4 756 | 4 414 | 4 183 | 4 574 | 3 774 | 4 156 | 3 109 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 702 | 728 | 735 | 791 | 793 | 290 | 230 |
| Eget kapital | 1 393 | 1 737 | 1 611 | 1 769 | 1 825 | 926 | 425 |
| Justerat eget kapital | 1 393 | 1 737 | 1 611 | 1 769 | 1 825 | 1 257 | 546 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 417 | 153 |
| Kortfristiga skulder | 3 363 | 2 677 | 2 572 | 2 805 | 1 949 | 2 813 | 2 531 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 756 | 4 414 | 4 183 | 4 574 | 3 774 | 4 156 | 3 109 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 087 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ragnar Sandström Ingenjörsbyrå Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,9 procent, och soliditeten var god — 29,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom värme-, ventilations- och sanitetsbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hans Kyhlberg (f. 1956) Verkställande direktör
- Leif Erik Ericson (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Hans Kyhlberg (f. 1956) Styrelseledamot
- Thomas Persson (f. 1962) Styrelseledamot
- Thomas Jerndal (f. 1968) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1965-10-19 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Brännkyrkagatan 13, 118 20, Stockholm Besök: Brännkyrkagatan 13, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |