Aktiebolag Stockholm
Rådmania Förvaltning AB
133 sökningar
29,9 mkr
−9,0 %-3,3 %
+9,2 p.e.3,4 %
+2,0 p.e.12
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 941 | 32 906 | 40 384 | 49 277 | 47 324 | 37 762 | 34 538 | 32 686 |
| Rörelseresultat | −993 | −4 118 | −5 671 | 1 674 | 3 364 | 2 990 | 1 011 | 470 |
| Årets resultat | −1 233 | −4 324 | −3 632 | 1 928 | 2 144 | 2 702 | 934 | 349 |
| Eget kapital | 408 | 141 | 4 466 | 10 098 | 8 169 | 6 025 | 3 323 | 2 389 |
| Balansomslutning | 11 946 | 10 146 | 13 954 | 19 831 | 17 832 | 13 257 | 12 213 | 11 012 |
| Anställda | 12 | 12 | 20 | 22 | 20 | 18 | 22 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 941 | 32 906 | 40 384 | 49 277 | 47 324 | 37 762 | 34 538 | 32 686 |
| Personalkostnader | 8 066 | 9 745 | 12 170 | 12 696 | 11 469 | 9 806 | 9 873 | 9 257 |
| Av- och nedskrivningar | 196 | 341 | 346 | 364 | 326 | 270 | 245 | 253 |
| Övriga externa kostnader | 5 359 | 5 773 | 6 601 | 7 691 | 6 700 | 5 100 | 5 520 | 6 113 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 313 | −21 165 | −26 938 | −26 852 | −25 465 | −19 596 | −17 889 | −16 593 |
| Rörelseresultat | −993 | −4 118 | −5 671 | 1 674 | 3 364 | 2 990 | 1 011 | 470 |
| Räntekostnader | 240 | 206 | 101 | 46 | 21 | 38 | 77 | 94 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 233 | −4 324 | −5 772 | 2 628 | 3 343 | 2 952 | 934 | 376 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 340 | −440 | −900 | −250 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 800 | 0 | 0 | 0 | 0 | −28 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 260 | 299 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −1 233 | −4 324 | −3 632 | 1 928 | 2 144 | 2 702 | 934 | 349 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 596 | 601 | 842 | 1 207 | 1 593 | 1 256 | 1 364 | 1 135 |
| Varulager | 7 314 | 7 014 | 9 813 | 12 364 | 8 973 | 6 866 | 7 310 | 6 995 |
| Kortfristiga fordringar | 1 991 | 1 988 | 2 471 | 4 373 | 2 726 | 3 359 | 3 110 | 2 540 |
| Kassa och bank | 45 | 543 | 828 | 1 887 | 4 540 | 1 776 | 429 | 342 |
| Omsättningstillgångar | 9 349 | 9 546 | 13 112 | 18 624 | 16 239 | 12 001 | 10 849 | 9 878 |
| Summa tillgångar | 11 946 | 10 146 | 13 954 | 19 831 | 17 832 | 13 257 | 12 213 | 11 012 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −459 | 4 365 | 7 998 | 8 070 | 5 925 | 3 223 | 2 289 | 1 940 |
| Eget kapital | 408 | 141 | 4 466 | 10 098 | 8 169 | 6 025 | 3 323 | 2 389 |
| Justerat eget kapital | 408 | 141 | 4 466 | 11 162 | 8 884 | 6 025 | 3 323 | 2 389 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 1 340 | 900 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 000 | 906 | 719 | 1 498 | 1 889 | 2 204 | 1 969 | 1 933 |
| Kortfristiga skulder | 9 538 | 9 099 | 8 769 | 6 895 | 6 874 | 5 028 | 6 921 | 6 690 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 946 | 10 146 | 13 954 | 19 831 | 17 832 | 13 257 | 12 213 | 11 012 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 2 220 | 2 220 | 2 220 | 2 220 | 2 220 |
| Ansvarsförbindelser | 10 550 | 8 550 | 8 550 | 8 550 | 8 550 | 8 550 | 8 550 | 8 550 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 195 granskade bolag ligger Rådmania Förvaltning AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 29,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 3,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva fastighets- förvaltning och konsultverksamhet inom IT och byggnadsteknik, samt butiksförsäljning och handel med varor och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcus Söderlind (f. 1975) Verkställande direktör
- Marcus Söderlind (f. 1975) Styrelseledamot
- Eva Söderlind (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Joakim Åhsberg (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Outshined Aktiebolag (559220-9836) |
|---|---|
| Koncernmoder | Outshined Aktiebolag (559220-9836) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1965-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711) |
| Adress | Krukmakargatan 26, 118 51, Stockholm Besök: Krukmakargatan 26, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7357700 |