Aktiebolag Åmål 74 sökningar
Racetech Aktiebolag
Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Omsättning 2025
157 tkr
+60,2 %Rörelsemarginal
8,9 %
+25,2 p.e.Soliditet
93,0 %
+17,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 157 | 98 | 64 | 128 | 873 | 417 | 104 | 38 |
| Rörelseresultat | 14 | −16 | −18 | −4 | 685 | 260 | 9 | −22 |
| Årets resultat | 22 | −8 | 117 | −1 | 453 | 157 | 9 | −22 |
| Eget kapital | 411 | 389 | 497 | 380 | 632 | 279 | 122 | 113 |
| Balansomslutning | 442 | 514 | 514 | 630 | 1 029 | 404 | 145 | 119 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 157 | 98 | 64 | 128 | 873 | 417 | 104 | 38 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 63 | 79 | 122 | 154 | 135 | 55 | 57 |
| Övriga rörelseposter, netto | −79 | −51 | −3 | −10 | −34 | −21 | −35 | 2 |
| Rörelseresultat | 14 | −16 | −18 | −4 | 685 | 260 | 9 | −22 |
| Ränteintäkter | 10 | 8 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | −8 | −18 | −4 | 685 | 260 | 9 | −22 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 168 | 3 | −108 | −63 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 | 0 | 33 | 0 | 124 | 41 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 22 | −8 | 117 | −1 | 453 | 157 | 9 | −22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Varulager | 33 | 47 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 14 | 100 | 3 | 102 | 29 | 54 | 7 |
| Kassa och bank | 365 | 453 | 399 | 627 | 927 | 375 | 92 | 90 |
| Omsättningstillgångar | 442 | 514 | 514 | 630 | 1 029 | 404 | 145 | 115 |
| Summa tillgångar | 442 | 514 | 514 | 630 | 1 029 | 404 | 145 | 119 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 286 | 294 | 277 | 279 | 76 | 19 | 10 | 32 |
| Eget kapital | 411 | 389 | 497 | 380 | 632 | 279 | 122 | 113 |
| Justerat eget kapital | 411 | 389 | 497 | 513 | 768 | 329 | 122 | 113 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 168 | 171 | 63 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 125 | 17 | 82 | 226 | 62 | 23 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 442 | 514 | 514 | 630 | 1 029 | 404 | 145 | 119 |
Verksamhet
Mätt mot de 966 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Racetech Aktiebolag i det nedre skiktet sett till omsättning, med 157 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 93,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 60 procent. Sätet finns i Åmål.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utveckling och tillverkning av styrsystem för tävlingsmotorer, handel med biltillbehör ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Carlsson (f. 1954) Styrelseledamot
- Marianne Carlsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-05-29 |
|---|---|
| Adress | Lilla Gatan 6, 662 37, Åmål Besök: Lilla Gatan 6, Åmål |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |