Aktiebolag Stockholm
Racamaca AB
85 sökningar
Omsättning 2025
14,4 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
2,5 %
−1,1 p.e.Soliditet
23,3 %
−10,1 p.e.Anställda
13
+8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 362 | 14 222 | 14 874 | 14 560 | 10 292 |
| Rörelseresultat | 359 | 508 | −261 | 4 | 225 |
| Årets resultat | 270 | 418 | −264 | 162 | 368 |
| Eget kapital | 534 | 864 | 446 | 710 | 1 148 |
| Balansomslutning | 2 290 | 2 582 | 2 384 | 2 376 | 3 046 |
| Anställda | 13 | 12 | 12 | 12 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 362 | 14 222 | 14 874 | 14 560 | 10 292 |
| Personalkostnader | 8 023 | 7 847 | 8 437 | 7 668 | 5 598 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 87 | 162 | 155 | 133 |
| Övriga externa kostnader | 1 972 | 2 038 | 2 342 | 2 444 | 1 528 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 936 | −3 742 | −4 194 | −4 289 | −2 808 |
| Rörelseresultat | 359 | 508 | −261 | 4 | 225 |
| Ränteintäkter | 3 | 9 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 8 | 11 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 362 | 517 | −264 | −7 | 216 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 300 | 299 |
| Skatt | 92 | 99 | 0 | 131 | 147 |
| Årets resultat | 270 | 418 | −264 | 162 | 368 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 474 | 546 | 590 | 752 | 793 |
| Varulager | 219 | 203 | 239 | 123 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 816 | 723 | 868 | 590 | 189 |
| Kassa och bank | 781 | 1 110 | 687 | 911 | 2 024 |
| Omsättningstillgångar | 1 817 | 2 037 | 1 794 | 1 623 | 2 254 |
| Summa tillgångar | 2 290 | 2 582 | 2 384 | 2 376 | 3 046 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 214 | 396 | 660 | 498 | 730 |
| Eget kapital | 534 | 864 | 446 | 710 | 1 148 |
| Justerat eget kapital | 534 | 864 | 446 | 710 | 1 386 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 241 |
| Kortfristiga skulder | 1 756 | 1 718 | 1 938 | 1 666 | 1 357 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 290 | 2 582 | 2 384 | 2 376 | 3 046 |
| Ställda säkerheter | 638 | 638 | 637 | 637 | 638 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Racamaca AB 14,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 23,3 procent får betecknas som måttlig. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet i Stockholm. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet och bemanning inom Restaurangbranschen, försäljning av festarrangemang och catering, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Bratt (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Andersson (f. 1984) Styrelseledamot
- Erik Olof Mård (f. 1980) Styrelseledamot
- Rasmus Langer (f. 1984) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Kristoffer Saglind (f. 1993) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Södermalms kvarterskrogar AB (559072-3689) |
|---|---|
| Koncernmoder | Södermalms kvarterskrogar AB (559072-3689) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Wollmar Yxkullsgatan 5b, 118 50, Stockholm Besök: Wollmar Yxkullsgatan 5 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |