Aktiebolag Västerås
Råby Hälsomassage AB
14 sökningar
588 tkr
−32,9 %-7,8 %
−25,1 p.e.69,9 %
+3,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 588 | 876 | 998 |
| Rörelseresultat | −46 | 151 | 294 |
| Årets resultat | −48 | 120 | 234 |
| Eget kapital | 130 | 379 | 259 |
| Balansomslutning | 186 | 573 | 409 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 588 | 876 | 998 |
| Personalkostnader | 432 | 486 | 426 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 28 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 174 | 200 | 232 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 | −11 | −13 |
| Rörelseresultat | −46 | 151 | 294 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −48 | 151 | 294 |
| Skatt | 0 | 32 | 61 |
| Årets resultat | −48 | 120 | 234 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 24 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 251 | 201 |
| Kassa och bank | 146 | 298 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 186 | 549 | 357 |
| Summa tillgångar | 186 | 573 | 409 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 153 | 234 | 0 |
| Eget kapital | 130 | 379 | 259 |
| Justerat eget kapital | 130 | 379 | 259 |
| Kortfristiga skulder | 56 | 194 | 150 |
| Summa eget kapital och skulder | 186 | 573 | 409 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 436 granskade bolag ligger Råby Hälsomassage AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 588 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -7,8 procent, och soliditeten var hög — 69,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 33 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Västerås.
Bolaget ska bedriva massageverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Suthathip Buasert (f. 1965) Styrelseledamot
- Bernd Hirlinger (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Fjällskivlingsvägen 7, 725 91, Västerås Besök: Fjällskivlingsvägen 7, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |