Aktiebolag Bromölla
Råby Gård AB
119 sökningar
Omsättning 2025
89 tkr
Rörelsemarginal
-33,7 %
Soliditet
9,9 %
+5,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 | 0 | 0 | 570 | 0 | 282 | 460 | 1 592 |
| Rörelseresultat | −30 | −215 | −94 | 70 | −116 | −466 | −58 | −285 |
| Årets resultat | −23 | −215 | −94 | 69 | −117 | −467 | −60 | −67 |
| Eget kapital | 54 | 26 | 26 | 120 | 51 | 51 | 428 | 488 |
| Balansomslutning | 543 | 545 | 1 137 | 825 | 1 140 | 1 738 | 1 853 | 1 963 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 89 | 0 | 0 | 570 | 0 | 282 | 460 | 1 592 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 848 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 403 | 287 | 285 | 251 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 50 | 98 | 75 | 103 | 294 | 370 | 266 | 326 |
| Övriga rörelseposter, netto | −69 | — | — | 6 | — | −93 | — | −684 |
| Rörelseresultat | −30 | −215 | −94 | 70 | −116 | −466 | −58 | −285 |
| Ränteintäkter | 8 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −215 | −94 | 69 | −117 | −467 | −60 | −290 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 223 |
| Årets resultat | −23 | −215 | −94 | 69 | −117 | −467 | −60 | −67 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 309 | 963 | 1 368 | 1 157 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 38 | 42 | 37 | 639 | 643 | 288 | 624 |
| Kassa och bank | 502 | 507 | 1 095 | 788 | 193 | 131 | 197 | 182 |
| Omsättningstillgångar | 543 | 545 | 1 137 | 825 | 832 | 775 | 486 | 806 |
| Summa tillgångar | 543 | 545 | 1 137 | 825 | 1 140 | 1 738 | 1 853 | 1 963 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −23 | −24 | 70 | 1 | 1 | 378 | 438 | 505 |
| Eget kapital | 54 | 26 | 26 | 120 | 51 | 51 | 428 | 488 |
| Justerat eget kapital | 54 | 26 | 26 | 120 | 51 | 51 | 428 | 488 |
| Kortfristiga skulder | 489 | 519 | 1 111 | 705 | 1 089 | 1 687 | 1 425 | 1 475 |
| Summa eget kapital och skulder | 543 | 545 | 1 137 | 825 | 1 140 | 1 738 | 1 853 | 1 963 |
| Ansvarsförbindelser | 472 | 422 | 207 | 207 | 207 | 90 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 851 granskade bolag ligger Råby Gård AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 89 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -33,7 procent, och soliditeten var låg — 9,9 procent. Sätet finns i Bromölla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel och uthyrning av verkstadsmaskiner, förvaltning och handel med fastigheter och aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Rasmusson (f. 1969) Styrelseledamot
- Olle Petersson-Id (f. 2004) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carsten Jonsson (f. 1962) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-22 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991) |
| Adress | Tunnelvägen 159-10, 295 91, Bromölla Besök: Tunnelvägen 159-10, Bromölla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |