Aktiebolag Norrköping
Rabilla Maskin AB
41 sökningar
Omsättning 2024
6,7 mkr
−1,0 %Rörelsemarginal
15,0 %
−21,9 p.e.Soliditet
33,9 %
−3,3 p.e.Anställda
3
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 654 | 6 720 | 6 589 | 5 994 | 4 284 | 2 272 |
| Rörelseresultat | 1 000 | 2 484 | 2 511 | 2 746 | 2 146 | 651 |
| Årets resultat | 240 | 984 | 1 155 | 839 | 997 | 178 |
| Eget kapital | 4 443 | 4 203 | 3 219 | 2 064 | 1 225 | 228 |
| Balansomslutning | 13 089 | 11 281 | 10 190 | 8 908 | 5 461 | 4 318 |
| Anställda | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 654 | 6 720 | 6 589 | 5 994 | 4 284 | 2 272 |
| Personalkostnader | 1 234 | 903 | 646 | 541 | 1 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 945 | 756 | 654 | 531 | 455 | 352 |
| Övriga externa kostnader | 3 033 | 2 189 | 2 077 | 1 516 | 1 148 | 1 225 |
| Övriga rörelseposter, netto | −442 | −388 | −701 | −660 | −534 | −39 |
| Rörelseresultat | 1 000 | 2 484 | 2 511 | 2 746 | 2 146 | 651 |
| Ränteintäkter | 108 | 60 | 8 | — | — | — |
| Räntekostnader | 126 | 60 | 53 | 49 | 86 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 982 | 2 533 | 2 525 | 2 730 | 2 069 | 630 |
| Bokslutsdispositioner | −700 | −1 300 | −1 350 | −1 725 | −800 | −400 |
| Skatt | 42 | 249 | 20 | 166 | 272 | 52 |
| Årets resultat | 240 | 984 | 1 155 | 839 | 997 | 178 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 490 | 7 178 | 7 364 | 7 267 | 3 077 | 3 478 |
| Varulager | 377 | 408 | 774 | 609 | 398 | 353 |
| Kortfristiga fordringar | 1 031 | 3 138 | 1 357 | 768 | 1 627 | 312 |
| Kassa och bank | 191 | 557 | 695 | 264 | 359 | 175 |
| Omsättningstillgångar | 1 599 | 4 103 | 2 826 | 1 641 | 2 383 | 840 |
| Summa tillgångar | 13 089 | 11 281 | 10 190 | 8 908 | 5 461 | 4 318 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 153 | 3 169 | 2 014 | 1 175 | 178 | 0 |
| Eget kapital | 4 443 | 4 203 | 3 219 | 2 064 | 1 225 | 228 |
| Justerat eget kapital | 9 425 | 8 630 | 6 613 | 4 386 | 2 178 | 546 |
| Obeskattade reserver | 6 275 | 5 575 | 4 275 | 2 925 | 1 200 | 400 |
| Långfristiga skulder | 1 445 | 1 111 | 2 095 | 3 380 | 1 292 | 2 042 |
| Kortfristiga skulder | 926 | 392 | 601 | 539 | 1 744 | 1 648 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 089 | 11 281 | 10 190 | 8 908 | 5 461 | 4 318 |
| Ställda säkerheter | 5 763 | 4 779 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Rabilla Maskin AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 6,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,0 procent, och soliditeten var god — 33,9 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenadarbeten inom bygg och anläggning, jordbruk och fastighetförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Andreas Svensson (f. 1993) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Svensson (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Andreas Svensson (f. 1993) Styrelseledamot
- Kristina Svensson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Torgny Nilsson (f. 1954) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-16 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Kuddby Åkerby Storgård 1, 610 33, Vikbolandet Besök: Kuddby Åkerby Storgård 1, Vikbolandet |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |