starkabolag.se

Aktiebolag Helsingborg

Råå EkonomiKonsult AB

58 sökningar

Omsättning 2025

1,9 mkr

−1,2 %
Rörelsemarginal

21,4 %

−6,5 p.e.
Soliditet

53,3 %

−2,5 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning1 8811 9031 7602 0971 628
Rörelseresultat402530516432371
Årets resultat463495405349292
Eget kapital545572477412352
Balansomslutning1 0231 2431 2321 177972
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning1 8811 9031 7602 0971 628
Personalkostnader1 2671 2651 1071 5001 102
Av- och nedskrivningar0213190
Övriga externa kostnader212262123146156
Övriga rörelseposter, netto—156———
Rörelseresultat402530516432371
Ränteintäkter34230——
Resultat efter finansiella poster437553512443371
Bokslutsdispositioner15273000
Skatt1261321069480
Årets resultat463495405349292

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar0031450
Kortfristiga fordringar56364400155279
Kassa och bank572537565766473
Omsättningstillgångar1 0231 2431 2011 132972
Summa tillgångar1 0231 2431 2321 177972
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat3227221310
Eget kapital545572477412352
Justerat eget kapital545693656591531
Obeskattade reserver0152226226226
Kortfristiga skulder478519529539394
Summa eget kapital och skulder1 0231 2431 2321 177972

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Råå EkonomiKonsult AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,4 procent, och soliditeten var hög — 53,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Helsingborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomiområdet och utbildning. Bolaget kan även bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska kunna drivas direkt eller genom ägande i andra företag.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Råå EkonomiKonsult AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Råå EkonomiKonsult AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Råå EkonomiKonsult AB (559089-1668)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Råå EkonomiKonsult AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-12-06
Bransch Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201)
Adress
Båtsmansgatan 1, 252 70, Råå
Besök: Båtsmansgatan 1, Råå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad