starkabolag.se

Aktiebolag Alingsås

RA Resource AB

59 sökningar

Omsättning 2025

1,8 mkr

+7,1 %
Rörelsemarginal

26,2 %

+11,3 p.e.
Soliditet

91,1 %

−0,8 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 7921 6731 6051 4171 367
Rörelseresultat469248407297333
Årets resultat280203328236264
Eget kapital899794791663677
Balansomslutning1 091864945814796
Anställda03020
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 7921 6731 6051 4171 367
Personalkostnader1 0861 0981 061969868
Av- och nedskrivningar05121212
Övriga externa kostnader125266124128101
Övriga rörelseposter, netto−112−56—−11−53
Rörelseresultat469248407297333
Ränteintäkter488——
Resultat efter finansiella poster472255415297332
Bokslutsdispositioner−1190000
Skatt7353866269
Årets resultat280203328236264

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar158115701729
Kortfristiga fordringar255170508300218
Kassa och bank678579367497549
Omsättningstillgångar933749875797767
Summa tillgångar1 091864945814796
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat569541413377363
Eget kapital899794791663677
Justerat eget kapital993794791663677
Obeskattade reserver1190000
Kortfristiga skulder7370154151119
Summa eget kapital och skulder1 091864945814796

Verksamhet

RA Resource AB omsatte 1,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 834 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,2 procent, och soliditeten var hög — 91,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Alingsås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
konsultverksamhet inom el och automation

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är RA Resource AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av RA Resource AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller RA Resource AB (559159-5052)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

RA Resource AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-05-18
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Adress
Prästavägen 13, 441 91, Alingsås
Besök: Prästavägen 13, Alingsås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad