Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar RA Golv Malmö AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
RA Golv Malmö AB ökade omsättningen med 59 procent senaste året. Medianen bland branschens 584 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −0,2 procent, mot branschmedianens 4,1 procent.
Soliditeten ligger på 6,9 procent — branschens median är 43,7 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Golv- och väggbeläggningsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 466 | 525 | 11 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 154 | 519 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 27 | 584 | 95 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 478 | 584 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −8,7 % | 525 | 584 | 10 % |
| Soliditet | 6,9 % | 572 | 583 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 223 tkr | 43 | 584 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | −7 tkr | 483 | 584 | 17 % |
| Nettoomsättning | 19 340 tkr | 215 | 584 | 63 % |
| Rörelseresultat | −41 tkr | 483 | 584 | 17 % |
| Antal anställda | 6 | 315 | 584 | 46 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 245 | 13 483 | 9 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 4 969 | 13 293 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 626 | 15 012 | 96 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 12 098 | 14 997 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −8,7 % | 13 456 | 15 017 | 10 % |
| Soliditet | 6,9 % | 14 423 | 14 974 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 223 tkr | 3 829 | 15 017 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | −7 tkr | 12 217 | 15 017 | 19 % |
| Nettoomsättning | 19 340 tkr | 6 812 | 15 017 | 55 % |
| Rörelseresultat | −41 tkr | 12 179 | 15 017 | 19 % |
| Antal anställda | 6 | 8 792 | 15 017 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 71 134 | 78 286 | 9 % | |
| Värdeförändring | +20,0 % | 29 497 | 77 169 | 62 % |
| Tillväxt i omsättning | +59,0 % | 3 676 | 87 562 | 96 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 70 603 | 87 475 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −8,7 % | 77 974 | 87 581 | 11 % |
| Soliditet | 6,9 % | 84 186 | 87 381 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 223 tkr | 21 136 | 87 582 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | −7 tkr | 71 309 | 87 582 | 19 % |
| Nettoomsättning | 19 340 tkr | 38 785 | 87 582 | 56 % |
| Rörelseresultat | −41 tkr | 71 080 | 87 582 | 19 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |