Aktiebolag Eskilstuna
R2-Marketing AB
68 sökningar
Omsättning 2025
184 tkr
−47,0 %Rörelsemarginal
-57,1 %
−53,9 p.e.Soliditet
95,3 %
+6,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 184 | 347 | 145 | 0 | 17 | 47 | 821 | 1 227 |
| Rörelseresultat | −105 | −11 | 17 | 26 | 37 | −421 | −352 | 185 |
| Årets resultat | −106 | 586 | 17 | 9 | 29 | −1 615 | −3 285 | 125 |
| Eget kapital | 327 | 573 | −13 | −30 | −39 | −68 | 1 548 | 5 432 |
| Balansomslutning | 343 | 648 | 57 | 30 | 146 | 149 | 3 041 | 8 112 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 184 | 347 | 145 | 0 | 17 | 47 | 821 | 1 227 |
| Personalkostnader | 204 | 320 | 101 | 23 | 57 | 191 | 596 | 875 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 21 | 14 | 50 | 110 | 277 | 480 | 516 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 | −17 | −13 | — | 187 | — | −97 | 391 |
| Rörelseresultat | −105 | −11 | 17 | 26 | 37 | −421 | −352 | 185 |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 2 | 7 | 0 | 0 | 0 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | −106 | 586 | 15 | 19 | 37 | −2 616 | −3 639 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 6 | −6 | 0 | 1 170 | 360 | 20 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 4 | 8 | 169 | 6 | 47 |
| Årets resultat | −106 | 586 | 17 | 9 | 29 | −1 615 | −3 285 | 125 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | 2 195 | 5 650 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 604 | 2 | 0 | 23 | 46 | 213 | 2 208 |
| Kassa och bank | 289 | 14 | 25 | 0 | 93 | 103 | 633 | 253 |
| Omsättningstillgångar | 313 | 618 | 26 | 0 | 116 | 149 | 846 | 2 462 |
| Summa tillgångar | 343 | 648 | 57 | 30 | 146 | 149 | 3 041 | 8 112 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 383 | −63 | −80 | −89 | −118 | 1 497 | 4 783 | 5 257 |
| Eget kapital | 327 | 573 | −13 | −30 | −39 | −68 | 1 548 | 5 432 |
| Justerat eget kapital | 327 | 573 | −13 | −25 | −39 | −68 | 2 477 | 6 647 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 1 170 | 1 530 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 187 | 340 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 75 | 66 | 54 | 185 | 217 | 136 | 810 |
| Summa eget kapital och skulder | 343 | 648 | 57 | 30 | 146 | 149 | 3 041 | 8 112 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 721 bolag som granskas inom samma bransch hamnar R2-Marketing AB i den övre halvan sett till omsättning, med 184 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -57,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 95,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 47 procent. Sätet finns i Eskilstuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel och konsultationer avseende virtuella valutor, konsultationer avseende management, äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Arto Ylitalo (f. 1962) Verkställande direktör
Styrelse
- Arto Ylitalo (f. 1962) Styrelseledamot
- Dayana Ylitalo (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190) |
| Adress | Junivägen 4 A, 632 22, Eskilstuna Besök: Junivägen 4 A, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |