Aktiebolag Nykvarn 98 sökningar
R2 Data AB
Anläggning av vägar och motorvägar
Omsättning 2025
54 tkr
−48,6 %Rörelsemarginal
-107,4 %
−69,3 p.e.Soliditet
7,0 %
−22,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 | 105 | 386 | 1 312 | 1 726 | 3 039 | 2 285 | 1 581 |
| Rörelseresultat | −58 | −40 | −261 | −97 | −153 | 433 | 119 | −98 |
| Årets resultat | −57 | −38 | −253 | −114 | −33 | 244 | 114 | −68 |
| Eget kapital | 4 | 60 | 98 | 351 | 465 | 498 | 254 | 141 |
| Balansomslutning | 57 | 201 | 290 | 688 | 918 | 1 427 | 910 | 606 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 | 105 | 386 | 1 312 | 1 726 | 3 039 | 2 285 | 1 581 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 359 | 1 029 | 1 386 | 2 354 | 1 640 | 1 102 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 24 | 40 | 41 | 20 | 34 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 76 | 189 | 283 | 281 | 215 | 268 | 236 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | −45 | −75 | −57 | −171 | −17 | −224 | −307 |
| Rörelseresultat | −58 | −40 | −261 | −97 | −153 | 433 | 119 | −98 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | −38 | −260 | −107 | −153 | 435 | 119 | −98 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 7 | −7 | 121 | −121 | 0 | 30 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 6 | 0 |
| Årets resultat | −57 | −38 | −253 | −114 | −33 | 244 | 114 | −68 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 26 | 50 | 74 | 114 | 59 | 56 | 90 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 7 | 0 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 132 | 159 | 224 | 203 | 244 | 556 | 474 |
| Kassa och bank | 13 | 43 | 81 | 390 | 590 | 1 117 | 298 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 54 | 176 | 240 | 614 | 804 | 1 368 | 854 | 516 |
| Summa tillgångar | 57 | 201 | 290 | 688 | 918 | 1 427 | 910 | 606 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −39 | −2 | 251 | 365 | 398 | 154 | 40 | 109 |
| Eget kapital | 4 | 60 | 98 | 351 | 465 | 498 | 254 | 141 |
| Justerat eget kapital | 4 | 60 | 98 | 357 | 465 | 594 | 254 | 141 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 121 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 53 | 141 | 192 | 330 | 453 | 808 | 656 | 465 |
| Summa eget kapital och skulder | 57 | 201 | 290 | 688 | 918 | 1 427 | 910 | 606 |
Verksamhet
Mätt mot de 502 bolag som granskas inom samma bransch hamnar R2 Data AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 54 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -107,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 7,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 49 procent. Bolaget hör hemma i Nykvarn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsskötsel, personaluthyrning, konsultverksamhet inom data, datordrift, försäljning av IT-produkter, hemelektronik, ljud- och bildanläggningar samt vi- deoutrustning.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Pier Ravetti (f. 1965) Verkställande direktör
Styrelse
- Pier Ravetti (f. 1965) Styrelseledamot
- Inger Kristina Ravetti (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-10-14 |
|---|---|
| Adress | Turingestrand 5, 155 91, Nykvarn Besök: Turingestrand 5, Nykvarn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-55080013 |