Aktiebolag Kristinehamn
R. Olssons Måleri AB
46 sökningar
1,6 mkr
+26,9 %22,8 %
−10,4 p.e.53,9 %
+26,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 584 | 1 248 | 1 071 | 1 047 | 698 |
| Rörelseresultat | 361 | 414 | −220 | −83 | 172 |
| Årets resultat | 210 | 329 | −249 | −86 | 133 |
| Eget kapital | 312 | 102 | −227 | 22 | 158 |
| Balansomslutning | 579 | 369 | 128 | 116 | 279 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 584 | 1 248 | 1 071 | 1 047 | 698 |
| Personalkostnader | 519 | 456 | 792 | 674 | 218 |
| Övriga externa kostnader | 316 | 270 | 328 | 265 | 197 |
| Övriga rörelseposter, netto | −388 | −108 | −171 | −191 | −111 |
| Rörelseresultat | 361 | 414 | −220 | −83 | 172 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 19 | 81 | 30 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 345 | 334 | −249 | −86 | 170 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 55 | 5 | 0 | 0 | 37 |
| Årets resultat | 210 | 329 | −249 | −86 | 133 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 80 | 194 | 128 | 99 | 47 |
| Kassa och bank | 499 | 175 | 0 | 17 | 232 |
| Omsättningstillgångar | 579 | 369 | 128 | 116 | 279 |
| Summa tillgångar | 579 | 369 | 128 | 116 | 279 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 77 | −252 | −3 | 83 | 0 |
| Eget kapital | 312 | 102 | −227 | 22 | 158 |
| Justerat eget kapital | 376 | 102 | −227 | 22 | 158 |
| Obeskattade reserver | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 144 | 195 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 187 | 123 | 160 | 94 | 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 579 | 369 | 128 | 116 | 279 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger R. Olssons Måleri AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,8 procent, och soliditeten var hög — 53,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 27 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Kristinehamn.
Bolaget ska bedriva måleriarbeten, besiktning och kalkyler inom måleribranschen, golvläggning, handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ronny Olsson (f. 1990) Verkställande direktör
- Ronny Olsson (f. 1990) Styrelseledamot
- Stefan Olsson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Varnumsleden 5, 681 93, Kristinehamn Besök: Varnumsleden 5, Kristinehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |