Aktiebolag Emmaboda
R.A. Redovisning i Emmaboda AB
118 sökningar
590 tkr
−1,3 %39,5 %
+9,7 p.e.52,8 %
+13,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 590 | 598 | 595 | 559 | 542 | 622 | 659 | 650 |
| Rörelseresultat | 233 | 178 | 261 | 186 | 241 | 311 | 327 | 365 |
| Årets resultat | 183 | 169 | 202 | 147 | 189 | 176 | 199 | 221 |
| Eget kapital | 744 | 514 | 496 | 444 | 446 | 407 | 382 | 343 |
| Balansomslutning | 1 409 | 1 302 | 1 515 | 1 195 | 1 203 | 1 300 | 1 025 | 968 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 590 | 598 | 595 | 559 | 542 | 622 | 659 | 650 |
| Personalkostnader | 221 | 287 | 221 | 220 | 210 | 166 | 149 | 167 |
| Övriga externa kostnader | 124 | 133 | 113 | 153 | 91 | 91 | 124 | 113 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 | — | — | — | — | −54 | −59 | −5 |
| Rörelseresultat | 233 | 178 | 261 | 186 | 241 | 311 | 327 | 365 |
| Ränteintäkter | 11 | 29 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 243 | 207 | 271 | 186 | 241 | 299 | 327 | 364 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | 10 | −14 | 0 | 0 | −72 | −70 | −80 |
| Skatt | 50 | 47 | 55 | 39 | 52 | 51 | 58 | 63 |
| Årets resultat | 183 | 169 | 202 | 147 | 189 | 176 | 199 | 221 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 110 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 188 | 387 | 527 | 601 | 593 | 781 | 584 |
| Kassa och bank | 1 235 | 1 114 | 1 128 | 668 | 603 | 707 | 133 | 384 |
| Omsättningstillgångar | 1 409 | 1 302 | 1 515 | 1 195 | 1 203 | 1 300 | 915 | 968 |
| Summa tillgångar | 1 409 | 1 302 | 1 515 | 1 195 | 1 203 | 1 300 | 1 025 | 968 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 265 | 295 | 244 | 247 | 207 | 181 | 133 | 72 |
| Eget kapital | 744 | 514 | 496 | 444 | 446 | 407 | 382 | 343 |
| Justerat eget kapital | 990 | 752 | 742 | 679 | 681 | 642 | 560 | 465 |
| Obeskattade reserver | 310 | 300 | 310 | 296 | 296 | 296 | 224 | 154 |
| Långfristiga skulder | 384 | 241 | 491 | 255 | 245 | 412 | 255 | 257 |
| Kortfristiga skulder | 217 | 247 | 218 | 200 | 216 | 185 | 164 | 214 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 409 | 1 302 | 1 515 | 1 195 | 1 203 | 1 300 | 1 025 | 968 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 121 bolag som granskas inom samma bransch hamnar R.A. Redovisning i Emmaboda AB över mittlinjen sett till omsättning, med 590 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 52,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Emmaboda.
Bolaget skall bedriva bokföring, upprätta bokslut, deklarationer samt utföra konsultationer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Rosita Andreasson (f. 1949) Styrelseledamot
- Anders Andreasson (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Kedjegatan 33, 361 33, Emmaboda Besök: Kedjegatan 33, Emmaboda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |