Aktiebolag Surahammar
QVR Projektledning AB
37 sökningar
3 mkr
−43,8 %18,8 %
−2,0 p.e.72,0 %
+2,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 973 | 5 290 | 2 704 | 2 491 | 2 243 | 2 158 | 1 851 |
| Rörelseresultat | 559 | 1 102 | 937 | 899 | 535 | 593 | 502 |
| Årets resultat | 323 | 705 | 656 | 612 | 324 | 443 | 369 |
| Eget kapital | 2 097 | 1 612 | 1 221 | 855 | 517 | 508 | 419 |
| Balansomslutning | 2 914 | 2 326 | 1 740 | 1 464 | 1 147 | 1 260 | 689 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 973 | 5 290 | 2 704 | 2 491 | 2 243 | 2 158 | 1 851 |
| Personalkostnader | 865 | 807 | 800 | 749 | 699 | 734 | 709 |
| Övriga externa kostnader | 928 | 1 019 | 966 | 843 | 938 | 832 | 641 |
| Övriga rörelseposter, netto | −621 | −2 362 | — | — | −71 | — | — |
| Rörelseresultat | 559 | 1 102 | 937 | 899 | 535 | 593 | 502 |
| Ränteintäkter | 2 | 9 | 8 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 1 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 549 | 1 110 | 945 | 896 | 532 | 592 | 502 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −200 | −100 | −100 | −100 | 0 | 0 |
| Skatt | 126 | 205 | 189 | 184 | 108 | 149 | 133 |
| Årets resultat | 323 | 705 | 656 | 612 | 324 | 443 | 369 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 185 | 895 | 595 | 400 | 210 | 30 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 118 | 745 | 309 | 189 | 355 | 166 | 199 |
| Kassa och bank | 611 | 686 | 836 | 875 | 581 | 1 065 | 490 |
| Omsättningstillgångar | 1 729 | 1 431 | 1 145 | 1 064 | 937 | 1 230 | 689 |
| Summa tillgångar | 2 914 | 2 326 | 1 740 | 1 464 | 1 147 | 1 260 | 689 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 248 | 857 | 515 | 193 | 143 | 15 | 0 |
| Eget kapital | 2 097 | 1 612 | 1 221 | 855 | 517 | 508 | 419 |
| Justerat eget kapital | 2 573 | 2 009 | 1 459 | 1 014 | 596 | 508 | 419 |
| Obeskattade reserver | 600 | 500 | 300 | 200 | 100 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 693 | 214 | 219 | 409 | 530 | 752 | 270 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 914 | 2 326 | 1 740 | 1 464 | 1 147 | 1 260 | 689 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar QVR Projektledning AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 72,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Surahammar.
Bolaget ska bedriva projektledning och IT-stöd inom byggbranschen (nyproduktion av fastigheter och affärslokaler).
Styrelse & ledning
- Thomas Pomozi Norr (f. 1963) Styrelseledamot
- Anette Olsson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Källbergsvägen 32, 735 37, Surahammar Besök: Källbergsvägen 32, Surahammar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |