Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Quality ventilation AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Quality ventilation AB minskade omsättningen med 46 procent senaste året. Medianen bland branschens 455 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −3,9 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 85,4 procent — branschens median är 43,9 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Ventilationsarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −46,3 % | 448 | 455 | 2 % |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | 421 | 455 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 317 | 455 | 30 % |
| Soliditet | 85,4 % | 15 | 455 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 242 tkr | 377 | 455 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | −48 tkr | 413 | 455 | 9 % |
| Nettoomsättning | 6 209 tkr | 394 | 455 | 13 % |
| Rörelseresultat | −240 tkr | 397 | 455 | 13 % |
| Antal anställda | 5 | 333 | 455 | 27 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −46,3 % | 10 409 | 10 556 | 1 % |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | 9 367 | 10 543 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 6 899 | 10 557 | 35 % |
| Soliditet | 85,4 % | 475 | 10 531 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 242 tkr | 8 134 | 10 557 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | −48 tkr | 9 196 | 10 557 | 13 % |
| Nettoomsättning | 6 209 tkr | 8 799 | 10 557 | 17 % |
| Rörelseresultat | −240 tkr | 8 992 | 10 557 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 6 964 | 10 557 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −46,3 % | 86 229 | 87 561 | 2 % |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | 77 711 | 87 479 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 57 841 | 87 581 | 34 % |
| Soliditet | 85,4 % | 3 625 | 87 385 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 242 tkr | 67 902 | 87 582 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | −48 tkr | 76 356 | 87 582 | 13 % |
| Nettoomsättning | 6 209 tkr | 73 355 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat | −240 tkr | 74 704 | 87 582 | 15 % |
| Antal anställda | 5 | 57 946 | 87 582 | 34 % |