Aktiebolag Mora
Quality Life i Mora AB
59 sökningar
Omsättning 2026
335 tkr
−14,1 %Rörelsemarginal
-0,3 %
−14,9 p.e.Soliditet
73,1 %
−1,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 335 | 390 | 342 | 319 | 333 |
| Rörelseresultat | −1 | 57 | 15 | 15 | 14 |
| Årets resultat | 1 | 45 | 12 | 12 | 11 |
| Eget kapital | 76 | 125 | 129 | 118 | 106 |
| Balansomslutning | 104 | 167 | 159 | 143 | 125 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 | 390 | 342 | 319 | 333 |
| Personalkostnader | 242 | 253 | 228 | 191 | 205 |
| Övriga externa kostnader | 56 | 33 | 55 | 64 | 44 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 | −47 | −44 | −49 | −70 |
| Rörelseresultat | −1 | 57 | 15 | 15 | 14 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 57 | 15 | 15 | 14 |
| Skatt | 0 | 12 | 3 | 3 | 2 |
| Årets resultat | 1 | 45 | 12 | 12 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 19 | 16 | 14 | 13 | 7 |
| Kassa och bank | 85 | 151 | 145 | 130 | 118 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 167 | 159 | 143 | 125 |
| Summa tillgångar | 104 | 167 | 159 | 143 | 125 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 25 | 30 | 67 | 56 | 45 |
| Eget kapital | 76 | 125 | 129 | 118 | 106 |
| Justerat eget kapital | 76 | 125 | 129 | 118 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 42 | 30 | 25 | 19 |
| Summa eget kapital och skulder | 104 | 167 | 159 | 143 | 125 |
Verksamhet
Quality Life i Mora AB omsatte 335 tusen kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 248 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,3 procent, och soliditeten var hög — 73,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Utbildning och kurser i hälsobranschen, kostrådgivning, personlig träning, försäljning av hälsoprodukter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pernilla Matsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Peter Matsson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Sport- och fritidsutbildning (SNI 85510) |
| Adress | Våmhusvägen 2, 792 96, Våmhus Besök: Våmhusvägen 2, Våmhus |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |