Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Qualisys AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Qualisys AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 144 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 22,9 procent, mot branschmedianens 7,5 procent.
Soliditeten ligger på 65,1 procent — branschens median är 52,9 procent.
Bolaget har 50 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med mät- och precisionsinstrument
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 86 | 144 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 11 | 144 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 % | 53 | 144 | 63 % |
| Soliditet | 65,1 % | 52 | 143 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 423 tkr | 64 | 144 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 012 tkr | 17 | 144 | 88 % |
| Nettoomsättning | 221 159 tkr | 22 | 144 | 85 % |
| Rörelseresultat | 50 600 tkr | 3 | 144 | 98 % |
| Antal anställda | 50 | 9 | 144 | 94 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 7 693 | 15 012 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 1 098 | 14 998 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 % | 4 976 | 15 017 | 67 % |
| Soliditet | 65,1 % | 3 558 | 14 973 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 423 tkr | 2 490 | 15 017 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 012 tkr | 702 | 15 017 | 95 % |
| Nettoomsättning | 221 159 tkr | 1 029 | 15 017 | 93 % |
| Rörelseresultat | 50 600 tkr | 288 | 15 017 | 98 % |
| Antal anställda | 50 | 1 201 | 15 017 | 92 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,6 % | 45 098 | 87 570 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 22,9 % | 6 559 | 87 488 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 % | 28 958 | 87 590 | 67 % |
| Soliditet | 65,1 % | 20 350 | 87 388 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 423 tkr | 13 438 | 87 591 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 012 tkr | 3 970 | 87 591 | 95 % |
| Nettoomsättning | 221 159 tkr | 5 673 | 87 591 | 94 % |
| Rörelseresultat | 50 600 tkr | 1 791 | 87 591 | 98 % |
| Antal anställda | 50 | 6 932 | 87 591 | 92 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .