Aktiebolag Falkenberg
Qualis AB
163 sökningar
4,2 mkr
−33,6 %-17,1 %
−12,6 p.e.75,0 %
−7,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 248 | 6 395 | 6 394 | 10 630 | 9 768 |
| Rörelseresultat | −728 | −288 | 123 | 437 | 1 098 |
| Årets resultat | −74 | 316 | 311 | 574 | 1 087 |
| Eget kapital | 6 465 | 6 540 | 6 224 | 5 912 | 5 339 |
| Balansomslutning | 9 813 | 9 549 | 10 031 | 11 617 | 11 433 |
| Anställda | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 248 | 6 395 | 6 394 | 10 630 | 9 768 |
| Personalkostnader | 1 238 | 952 | 1 040 | 1 375 | 1 433 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 46 | 48 | 80 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 595 | 1 392 | 1 335 | 1 882 | 1 506 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 103 | −4 293 | −3 848 | −6 856 | −5 651 |
| Rörelseresultat | −728 | −288 | 123 | 437 | 1 098 |
| Ränteintäkter | 44 | 289 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 23 | 38 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | −684 | 1 | 102 | 412 | 1 282 |
| Bokslutsdispositioner | 610 | 422 | 306 | 324 | 54 |
| Skatt | 0 | 106 | 96 | 162 | 250 |
| Årets resultat | −74 | 316 | 311 | 574 | 1 087 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 626 | 6 681 | 6 099 | 7 645 | 5 365 |
| Varulager | 821 | 613 | 902 | 775 | 931 |
| Kortfristiga fordringar | 843 | 1 541 | 1 450 | 2 416 | 4 767 |
| Kassa och bank | 523 | 714 | 1 580 | 781 | 371 |
| Omsättningstillgångar | 2 187 | 2 867 | 3 932 | 3 972 | 6 068 |
| Summa tillgångar | 9 813 | 9 549 | 10 031 | 11 617 | 11 433 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 489 | 6 174 | 5 863 | 5 288 | 4 202 |
| Eget kapital | 6 465 | 6 540 | 6 224 | 5 912 | 5 339 |
| Justerat eget kapital | 7 362 | 7 922 | 7 940 | 7 871 | 7 555 |
| Obeskattade reserver | 1 130 | 1 740 | 2 161 | 2 467 | 2 791 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 990 | 1 990 |
| Kortfristiga skulder | 2 218 | 1 269 | 1 646 | 1 248 | 1 313 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 813 | 9 549 | 10 031 | 11 617 | 11 433 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 740 | 1 740 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Qualis AB omsatte 4,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -17,1 procent, och soliditeten var hög — 75,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Falkenberg.
Aktiebolaget ska bedriva handel och förvaltning av värdepapper samt import, tillverkning och försäljning av plast, metall, gummi, trä och läderprodukter till transport- och konfektionsindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även erbjuda hushållsnära tjänster såsom städning och renhållning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcus Nilsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Niklas Korshag (f. 1974) Styrelsesuppleant
- David Persson (f. 1990) Revisor
Koncern
| Moderbolag | marcus & son AB (556969-0919) |
|---|---|
| Koncernmoder | marcus & son AB (556969-0919) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-16 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820) |
| Adress | Odenvägen 20, 311 42, Falkenberg Besök: Odenvägen 20, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |