Aktiebolag Göteborg
Qryo Sverige AB
71 sökningar
38,5 mkr
+92,8 %48,1 %
+16,3 p.e.72,8 %
+10,3 p.e.7
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 486 | 19 957 | 14 304 | 11 902 | 7 373 | 4 973 | 2 793 |
| Rörelseresultat | 18 503 | 6 334 | 3 439 | 4 263 | 2 645 | 1 644 | 787 |
| Årets resultat | 14 711 | 3 789 | 2 032 | 3 373 | 2 070 | 1 290 | 642 |
| Eget kapital | 25 779 | 12 568 | 8 779 | 6 746 | 3 373 | 1 803 | 836 |
| Balansomslutning | 35 401 | 20 109 | 13 540 | 10 003 | 5 677 | 3 313 | 1 794 |
| Anställda | 7 | 5 | 4 | 3 | 3 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 486 | 19 957 | 14 304 | 11 902 | 7 373 | 4 973 | 2 793 |
| Personalkostnader | 5 621 | 3 151 | 1 874 | 1 199 | 1 194 | 519 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 546 | 630 | 658 | 558 | 505 | 42 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 5 070 | 3 073 | 1 774 | 1 038 | 528 | 344 | 308 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 746 | −6 769 | −6 559 | −4 844 | −2 501 | −2 424 | −1 648 |
| Rörelseresultat | 18 503 | 6 334 | 3 439 | 4 263 | 2 645 | 1 644 | 787 |
| Ränteintäkter | 112 | 74 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 19 | 10 | 7 | 1 | 1 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 596 | 6 398 | 3 432 | 4 262 | 2 645 | 1 640 | 787 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 600 | −850 | 0 | 0 | 8 | −8 |
| Skatt | 3 885 | 1 009 | 550 | 889 | 575 | 357 | 137 |
| Årets resultat | 14 711 | 3 789 | 2 032 | 3 373 | 2 070 | 1 290 | 642 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 483 | 3 921 | 3 449 | 3 932 | 1 894 | 83 | 125 |
| Varulager | 6 156 | 4 896 | 3 768 | 2 141 | 1 024 | 654 | 270 |
| Kortfristiga fordringar | 10 590 | 4 729 | 4 452 | 2 144 | 1 735 | 414 | 507 |
| Kassa och bank | 16 172 | 6 563 | 1 871 | 1 786 | 1 025 | 2 162 | 892 |
| Omsättningstillgångar | 32 919 | 16 188 | 10 091 | 6 072 | 3 783 | 3 230 | 1 669 |
| Summa tillgångar | 35 401 | 20 109 | 13 540 | 10 003 | 5 677 | 3 313 | 1 794 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 11 018 | 8 729 | 6 697 | 3 323 | 1 253 | 786 | 144 |
| Eget kapital | 25 779 | 12 568 | 8 779 | 6 746 | 3 373 | 1 803 | 836 |
| Justerat eget kapital | 27 724 | 14 513 | 9 454 | 6 746 | 3 373 | 1 803 | 842 |
| Obeskattade reserver | 2 450 | 2 450 | 850 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 7 172 | 5 091 | 3 911 | 3 257 | 2 304 | 1 510 | 950 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 401 | 20 109 | 13 540 | 10 003 | 5 677 | 3 313 | 1 794 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 323 |
Verksamhet
Mätt mot de 146 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Qryo Sverige AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 38,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 48,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 72,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 93 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Göteborg.
Syftet för bolaget skall vara att bedriva Kryoterapi, en behandling där man fryser ner kroppen för hälsoändamål. Bolaget har även som syfte att sälja dessa maskiner. I syftet ligger även att äga och förvalta de lokaler som behandlingen görs i.
Styrelse & ledning
- Peter Lindbom (f. 1976) Verkställande direktör
- Peter Lindbom (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Catrin Sandgren (f. 1979) Styrelseledamot
- Andreas Olsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Elena Claros-Lindbom (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Lawrence Liu (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-19 |
|---|---|
| Bransch | Traditionell, komplementär och alternativ medicin (SNI 86960) |
| Adress | Skrivaregatan 87, 426 68, Västra Frölunda Besök: Skrivaregatan 87, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |