Aktiebolag Vara 139 sökningar
Qfrakt AB
Vägtransport, godstrafik
Omsättning 2025
2 mkr
−29,1 %Rörelsemarginal
7,7 %
+1,2 p.e.Soliditet
71,4 %
+32,4 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 039 | 2 874 | 2 592 | 2 682 | 4 290 | 4 839 | 4 694 | 4 390 |
| Rörelseresultat | 156 | 186 | −529 | −512 | 419 | 573 | 825 | 302 |
| Årets resultat | 1 054 | 236 | 581 | 57 | 419 | 472 | 320 | 364 |
| Eget kapital | 2 696 | 2 003 | 1 767 | 1 186 | 2 029 | 2 010 | 1 937 | 2 117 |
| Balansomslutning | 3 777 | 5 139 | 5 241 | 5 950 | 7 390 | 7 805 | 9 071 | 6 359 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 039 | 2 874 | 2 592 | 2 682 | 4 290 | 4 839 | 4 694 | 4 390 |
| Personalkostnader | 732 | 730 | 890 | 1 241 | 1 545 | 1 570 | 1 612 | 1 532 |
| Av- och nedskrivningar | 382 | 459 | 467 | 485 | 485 | 671 | 595 | 594 |
| Övriga externa kostnader | 1 155 | 1 504 | 114 | 131 | 93 | 96 | 156 | 110 |
| Övriga rörelseposter, netto | 386 | — | −1 650 | −1 337 | −1 748 | −1 929 | −1 506 | −1 852 |
| Rörelseresultat | 156 | 186 | −529 | −512 | 419 | 573 | 825 | 302 |
| Ränteintäkter | 25 | 65 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 30 | 63 | 63 | 78 | 39 | 47 | 43 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | 187 | 377 | −523 | 452 | 559 | 915 | 387 |
| Bokslutsdispositioner | 1 181 | 115 | 203 | 593 | 65 | 34 | −541 | 53 |
| Skatt | 277 | 67 | 0 | 13 | 98 | 121 | 54 | 76 |
| Årets resultat | 1 054 | 236 | 581 | 57 | 419 | 472 | 320 | 364 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 897 | 1 897 | 2 356 | 4 490 | 4 957 | 5 832 | 5 833 | 3 726 |
| Kortfristiga fordringar | 168 | 506 | 277 | 456 | 396 | 751 | 800 | 521 |
| Kassa och bank | 1 712 | 2 736 | 2 608 | 1 004 | 2 037 | 1 222 | 2 437 | 2 112 |
| Omsättningstillgångar | 1 879 | 3 242 | 2 885 | 1 460 | 2 433 | 1 972 | 3 238 | 2 633 |
| Summa tillgångar | 3 777 | 5 139 | 5 241 | 5 950 | 7 390 | 7 805 | 9 071 | 6 359 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 522 | 1 647 | 1 066 | 1 009 | 1 490 | 1 418 | 1 497 | 1 633 |
| Eget kapital | 2 696 | 2 003 | 1 767 | 1 186 | 2 029 | 2 010 | 1 937 | 2 117 |
| Justerat eget kapital | 2 966 | 3 574 | 3 430 | 3 011 | 4 324 | 4 357 | 4 312 | 4 062 |
| Obeskattade reserver | 340 | 1 979 | 2 094 | 2 298 | 2 891 | 2 956 | 2 991 | 2 450 |
| Långfristiga skulder | 0 | 464 | 781 | 1 071 | 1 380 | 1 686 | 1 983 | 277 |
| Kortfristiga skulder | 741 | 693 | 599 | 1 395 | 1 090 | 1 153 | 2 160 | 1 515 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 777 | 5 139 | 5 241 | 5 950 | 7 390 | 7 805 | 9 071 | 6 359 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 100 | 1 558 | 2 017 | 2 476 | 3 065 | 3 523 | 958 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Qfrakt AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 71,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva åkerirörelse och fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per-Arne Kullander (f. 1953) Styrelseledamot
- Inger Kullander (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-03-02 |
|---|---|
| Adress | Rådmansgatan 3, 534 30, Vara Besök: Rådmansgatan 3, Vara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |