Aktiebolag Sölvesborg 69 sökningar
Qform Co AB
Partihandel med virke och andra byggmaterial
79 tkr
−95,3 %50,6 %
+91,5 p.e.-2092,9 %
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 79 | 1 677 | 1 310 | 3 719 | 6 073 | 17 437 | 11 754 |
| Rörelseresultat | 40 | −686 | −695 | 148 | −1 005 | 1 271 | 2 475 |
| Årets resultat | 40 | −686 | −703 | 120 | −18 | 751 | 1 447 |
| Eget kapital | −293 | −333 | 353 | 1 556 | 1 636 | 1 904 | 1 753 |
| Balansomslutning | 14 | 108 | 778 | 1 966 | 2 470 | 6 915 | 5 435 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 79 | 1 677 | 1 310 | 3 719 | 6 073 | 17 437 | 11 754 |
| Personalkostnader | 0 | 690 | 651 | 575 | 613 | 454 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 4 | 8 | 6 | 120 | 91 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 257 | 529 | 340 | 774 | 919 | 549 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | −1 412 | −817 | −2 650 | −5 571 | −14 702 | −8 671 |
| Rörelseresultat | 40 | −686 | −695 | 148 | −1 005 | 1 271 | 2 475 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 8 | 2 | 7 | 3 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | −686 | −703 | 153 | −1 011 | 1 268 | 2 469 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | −300 | −610 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 34 | 7 | 217 | 412 |
| Årets resultat | 40 | −686 | −703 | 120 | −18 | 751 | 1 447 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 | 10 | 15 | 9 | 329 | 449 | 293 |
| Varulager | 0 | 0 | 37 | 119 | 286 | 2 304 | 1 752 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 56 | 474 | 751 | 430 | 1 727 | 1 215 |
| Kassa och bank | 5 | 42 | 252 | 1 087 | 1 424 | 2 434 | 2 175 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 98 | 764 | 1 957 | 2 141 | 6 466 | 5 142 |
| Summa tillgångar | 14 | 108 | 778 | 1 966 | 2 470 | 6 915 | 5 435 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −383 | 303 | 1 005 | 1 386 | 1 604 | 1 103 | 256 |
| Eget kapital | −293 | −333 | 353 | 1 556 | 1 636 | 1 904 | 1 753 |
| Justerat eget kapital | −293 | −333 | 353 | 1 556 | 1 636 | 2 698 | 2 309 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 700 |
| Långfristiga skulder | 55 | 155 | 31 | 66 | 560 | 759 | 1 103 |
| Kortfristiga skulder | 252 | 286 | 394 | 344 | 274 | 3 252 | 1 879 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 | 108 | 778 | 1 966 | 2 470 | 6 915 | 5 435 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 297 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Qform Co AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 79 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 50,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på -2092,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 95 procent. Bolaget hör hemma i Sölvesborg.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva design, utveckling, import, export och handel med metallkonstruktioner och textilier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Harry Sneitz (f. 1941) Ordförande, Styrelseledamot
- Li Jin (f. 1968) Styrelseledamot
- Gull Britt Eriksson (f. 1953) Styrelsesuppleant
- Guan Xiaosheng (f. 1969) Styrelsesuppleant
- Thomas Jägenstedt (f. 1957) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-04 |
|---|---|
| Adress | Kvarnhagsgatan 16, 281 37, Hässleholm Besök: Kvarnhagsgatan 16, Hässleholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |