Aktiebolag Stockholm
Q Workforce AB
92 sökningar
73,9 mkr
+61,5 %14,0 %
+8,9 p.e.23,7 %
+7,2 p.e.55
+12,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 73 868 | 45 745 | 35 011 | 26 769 | 10 508 | 10 244 | 2 915 |
| Rörelseresultat | 10 366 | 2 360 | 4 311 | 4 014 | 129 | 251 | −33 |
| Årets resultat | 6 354 | 1 752 | 2 504 | 2 348 | 97 | 150 | −33 |
| Eget kapital | 8 222 | 1 868 | 5 117 | 2 612 | 294 | 197 | 47 |
| Balansomslutning | 34 670 | 11 295 | 14 650 | 7 405 | 2 530 | 1 675 | 660 |
| Anställda | 55 | 49 | 31 | 49 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 73 868 | 45 745 | 35 011 | 26 769 | 10 508 | 10 244 | 2 915 |
| Personalkostnader | 35 996 | 28 486 | 17 843 | 3 524 | 2 267 | 1 034 | 190 |
| Av- och nedskrivningar | 143 | 146 | 36 | 18 | 26 | 27 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 3 578 | 14 434 | 13 127 | 18 968 | 8 028 | 8 906 | 2 730 |
| Övriga rörelseposter, netto | −23 785 | −319 | 306 | −245 | −58 | — | −15 |
| Rörelseresultat | 10 366 | 2 360 | 4 311 | 4 014 | 129 | 251 | −33 |
| Räntekostnader | 254 | 65 | 100 | 72 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 112 | 2 295 | 4 212 | 3 942 | 128 | 251 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | −2 015 | 0 | −1 000 | −980 | 0 | −61 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −44 | −40 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 743 | 499 | 668 | 613 | 31 | 39 | 0 |
| Årets resultat | 6 354 | 1 752 | 2 504 | 2 348 | 97 | 150 | −33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 440 | 586 | 400 | 55 | 460 | 106 | 117 |
| Kortfristiga fordringar | 25 675 | 2 128 | 9 207 | 3 703 | 1 576 | 519 | 180 |
| Kassa och bank | 8 555 | 8 581 | 5 043 | 3 647 | 494 | 1 051 | 364 |
| Omsättningstillgångar | 34 230 | 10 710 | 14 250 | 7 350 | 2 070 | 1 570 | 543 |
| Summa tillgångar | 34 670 | 11 295 | 14 650 | 7 405 | 2 530 | 1 675 | 660 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 818 | 66 | 2 563 | 244 | 147 | −3 | 0 |
| Eget kapital | 8 222 | 1 868 | 5 117 | 2 612 | 294 | 197 | 47 |
| Justerat eget kapital | 11 431 | 3 489 | 6 738 | 3 439 | 342 | 245 | 47 |
| Obeskattade reserver | 4 041 | 2 041 | 2 041 | 1 041 | 61 | 61 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 272 | 159 | 148 | 415 | 25 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 19 135 | 7 227 | 7 344 | 3 337 | 2 150 | 1 417 | 613 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 670 | 11 295 | 14 650 | 7 405 | 2 530 | 1 675 | 660 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 669 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 30 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 721 granskade bolag ligger Q Workforce AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 73,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,0 procent, och soliditeten var måttlig — 23,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 61 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 55 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget erbjuder arbetskraft till företag och organisationer. Vi utför arbete inom metallindustrin, allt inom svetsning, reparation av fartyg, kärnkraftverk och rörläggning.
Styrelse & ledning
- Miguel Pestana Félix (f. 1977) Verkställande direktör
- Miguel Pestana Félix (f. 1977) Styrelseledamot
- Mara Gisela Pestana Felix (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Roland Brehme (f. 1972) Revisor
Koncern
| Moderbolag | QW-Group AB (559291-5507) |
|---|---|
| Koncernmoder | QW-Group AB (559291-5507) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Banvaktsvägen 24, 171 48, Solna Besök: Banvaktsvägen 24, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |