Aktiebolag Stockholm 66 sökningar
Pyracantha AB
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,1 %
+0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −98 | −112 | −131 | −87 | −99 | −75 | −71 | −110 |
| Årets resultat | 1 741 | 1 969 | −3 915 | 8 539 | 1 991 | 1 689 | 5 245 | 1 873 |
| Eget kapital | 37 193 | 39 452 | 39 884 | 44 799 | 37 260 | 36 063 | 35 250 | 30 004 |
| Balansomslutning | 37 901 | 40 319 | 40 726 | 45 655 | 38 360 | 36 962 | 35 831 | 30 428 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 98 | 112 | 131 | 87 | 99 | 75 | 71 | 110 |
| Rörelseresultat | −98 | −112 | −131 | −87 | −99 | −75 | −71 | −110 |
| Ränteintäkter | 1 969 | 2 191 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 71 | 0 | 0 | 66 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 800 | 2 078 | −3 826 | 8 515 | 2 370 | 2 171 | 5 639 | 2 035 |
| Bokslutsdispositioner | 249 | 0 | 0 | 213 | −230 | −265 | −230 | 0 |
| Skatt | 309 | 110 | 89 | 189 | 148 | 217 | 164 | 162 |
| Årets resultat | 1 741 | 1 969 | −3 915 | 8 539 | 1 991 | 1 689 | 5 245 | 1 873 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 33 502 | 38 939 | 37 989 | 37 897 | 17 132 | 18 260 | 16 654 | 15 747 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 217 | 204 | 86 | 19 | 10 | 9 | 0 |
| Kassa och bank | 4 206 | 1 163 | 2 533 | 7 672 | 1 403 | 1 114 | 3 418 | 1 752 |
| Omsättningstillgångar | 4 399 | 1 381 | 2 737 | 7 758 | 21 228 | 18 702 | 19 176 | 14 681 |
| Summa tillgångar | 37 901 | 40 319 | 40 726 | 45 655 | 38 360 | 36 962 | 35 831 | 30 428 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 35 352 | 37 383 | 43 699 | 36 160 | 35 169 | 34 274 | 29 905 | 28 031 |
| Eget kapital | 37 193 | 39 452 | 39 884 | 44 799 | 37 260 | 36 063 | 35 250 | 30 004 |
| Justerat eget kapital | 37 644 | 40 101 | 40 533 | 45 448 | 38 078 | 36 698 | 35 675 | 30 247 |
| Obeskattade reserver | 568 | 817 | 817 | 817 | 1 030 | 800 | 535 | 306 |
| Kortfristiga skulder | 140 | 50 | 25 | 39 | 70 | 99 | 46 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 37 901 | 40 319 | 40 726 | 45 655 | 38 360 | 36 962 | 35 831 | 30 428 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva finansiell och fastighetsrelaterad konsultverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Henry Erlandsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Pernilla Anette Erlandsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Östblom (f. 1970) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-06-02 |
|---|---|
| Adress | Västra Lärkvägen 22, 236 42, Höllviken Besök: Västra Lärkvägen 22, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |