Aktiebolag Nacka 108 sökningar
PV Trädvård AB
Annan rengöring
7,5 mkr
−4,5 %7,5 %
−5,5 p.e.54,5 %
−2,5 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 456 | 7 807 | 6 945 | 6 719 | 6 434 | 6 022 | 7 096 |
| Rörelseresultat | 558 | 1 014 | 1 661 | 206 | 26 | 120 | 15 |
| Årets resultat | 408 | 759 | 1 321 | 147 | 2 | 49 | 6 |
| Eget kapital | 2 037 | 2 229 | 1 969 | 1 148 | 1 201 | 1 299 | 1 250 |
| Balansomslutning | 3 741 | 3 917 | 2 428 | 1 818 | 2 721 | 3 050 | 3 955 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 2 | 3 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 456 | 7 807 | 6 945 | 6 719 | 6 434 | 6 022 | 7 096 |
| Personalkostnader | 2 678 | 2 454 | 1 609 | 1 551 | 1 597 | 1 526 | 1 061 |
| Av- och nedskrivningar | 412 | 334 | 155 | 145 | 164 | 288 | 690 |
| Övriga externa kostnader | 2 147 | 2 218 | 1 492 | 2 684 | 2 673 | 2 140 | 1 935 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 661 | −1 787 | −2 028 | −2 133 | −1 974 | −1 948 | −3 395 |
| Rörelseresultat | 558 | 1 014 | 1 661 | 206 | 26 | 120 | 15 |
| Ränteintäkter | 16 | 11 | 7 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 61 | 54 | 0 | 21 | 15 | 56 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | 972 | 1 668 | 185 | 11 | 65 | −35 |
| Skatt | 105 | 212 | 346 | 38 | 8 | 16 | −41 |
| Årets resultat | 408 | 759 | 1 321 | 147 | 2 | 49 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 136 | 1 548 | 622 | 468 | 1 042 | 1 206 | 2 189 |
| Varulager | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 954 | 830 | 631 | 513 | 1 109 | 1 309 | 987 |
| Kassa och bank | 1 651 | 1 539 | 1 025 | 837 | 569 | 534 | 779 |
| Omsättningstillgångar | 2 605 | 2 369 | 1 806 | 1 351 | 1 678 | 1 843 | 1 766 |
| Summa tillgångar | 3 741 | 3 917 | 2 428 | 1 818 | 2 721 | 3 050 | 3 955 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 529 | 1 370 | 548 | 901 | 1 099 | 1 150 | 1 144 |
| Eget kapital | 2 037 | 2 229 | 1 969 | 1 148 | 1 201 | 1 299 | 1 250 |
| Justerat eget kapital | 2 037 | 2 229 | 1 969 | 1 148 | 1 201 | 1 299 | 1 250 |
| Långfristiga skulder | 569 | 758 | 5 | 346 | 1 050 | 1 426 | 2 472 |
| Kortfristiga skulder | 1 135 | 930 | 454 | 324 | 470 | 325 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 741 | 3 917 | 2 428 | 1 818 | 2 721 | 3 050 | 3 955 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 901 | 973 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 433 granskade bolag ligger PV Trädvård AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 7,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 54,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Nacka.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva trädgårdsskötsel och trädgårdsanläggningar jämte bedriva snöröjningsverksamhet, markentreprenader samt konsultverksamhet förenlig med ovanstående verksamheter samt i övrigt verksamheter som är förenliga med ovanstående verksamheter.
Styrelse & ledning
- Pontus Vau (f. 1992) Styrelseledamot
- Malin Vau (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Katarina Lindholm (f. 1967) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-02-15 |
|---|---|
| Adress | Svarvarvägen 22, 132 38, Saltsjö-Boo Besök: Svarvarvägen 22 0tr, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-9427345 |