Aktiebolag Vårgårda 179 sökningar
Puttes Måleri i Vårgårda AB
Måleriarbeten
Omsättning 2025
2 mkr
−4,8 %Rörelsemarginal
-15,4 %
+4,1 p.e.Soliditet
69,5 %
−7,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 970 | 2 069 | 2 973 | 2 441 | 2 211 | 2 299 | 2 368 |
| Rörelseresultat | −304 | −405 | 507 | 113 | 25 | −138 | 203 |
| Årets resultat | −297 | −122 | 326 | 121 | 29 | 3 | 108 |
| Eget kapital | 565 | 862 | 984 | 808 | 688 | 659 | 656 |
| Balansomslutning | 813 | 1 118 | 1 527 | 1 479 | 1 247 | 1 273 | 1 476 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 970 | 2 069 | 2 973 | 2 441 | 2 211 | 2 299 | 2 368 |
| Personalkostnader | 1 065 | 1 089 | 1 016 | 917 | 978 | 1 035 | 915 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 5 | 5 | 36 | 47 | 47 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 517 | 534 | 409 | 599 | 288 | 544 | 423 |
| Övriga rörelseposter, netto | −683 | −846 | −1 036 | −776 | −873 | −811 | −783 |
| Rörelseresultat | −304 | −405 | 507 | 113 | 25 | −138 | 203 |
| Ränteintäkter | 8 | 13 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −297 | −392 | 507 | 113 | 25 | −138 | 203 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 270 | −96 | 14 | 4 | 184 | −64 |
| Skatt | 0 | 0 | 85 | 7 | 0 | 43 | 31 |
| Årets resultat | −297 | −122 | 326 | 121 | 29 | 3 | 108 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 278 | 122 | 127 | 187 | 223 | 250 | 270 |
| Varulager | 23 | 38 | 58 | 61 | 43 | 56 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 277 | 201 | 747 | 902 | 616 | 819 | 705 |
| Kassa och bank | 235 | 757 | 595 | 329 | 365 | 148 | 452 |
| Omsättningstillgångar | 535 | 996 | 1 399 | 1 292 | 1 024 | 1 022 | 1 205 |
| Summa tillgångar | 813 | 1 118 | 1 527 | 1 479 | 1 247 | 1 273 | 1 476 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 762 | 884 | 558 | 587 | 559 | 556 | 448 |
| Eget kapital | 565 | 862 | 984 | 808 | 688 | 659 | 656 |
| Justerat eget kapital | 565 | 862 | 1 198 | 946 | 837 | 811 | 955 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 270 | 174 | 188 | 192 | 376 |
| Kortfristiga skulder | 248 | 256 | 273 | 497 | 371 | 422 | 444 |
| Summa eget kapital och skulder | 813 | 1 118 | 1 527 | 1 479 | 1 247 | 1 273 | 1 476 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger Puttes Måleri i Vårgårda AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -15,4 procent, och soliditeten var hög — 69,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Vårgårda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleri- och byggnadsverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Hansson (f. 1975) Styrelseledamot
- Christoffer Hansson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-01-03 |
|---|---|
| Adress | Tokebackavägen 16B, 441 39, Alingsås Besök: Tokebackavägen 16 B, Alingsås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0322-624960 |