Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Purefun Logistics AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Purefun Logistics AB ökade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 213 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 2,7 procent, mot branschmedianens 3,1 procent.
Soliditeten ligger på 49,7 procent — branschens median är 39,0 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 15.
Branschen: Logistikverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 141 | 171 | 18 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 61 | 169 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,5 % | 48 | 213 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 117 | 212 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 116 | 213 | 46 % |
| Soliditet | 49,7 % | 73 | 212 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 633 tkr | 209 | 213 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 159 | 213 | 25 % |
| Nettoomsättning | 7 597 tkr | 200 | 213 | 6 % |
| Rörelseresultat | 204 tkr | 161 | 213 | 24 % |
| Antal anställda | 12 | 116 | 213 | 46 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 786 | 2 537 | 30 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 833 | 2 502 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,5 % | 757 | 2 867 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 1 939 | 2 862 | 32 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 1 800 | 2 867 | 37 % |
| Soliditet | 49,7 % | 1 307 | 2 860 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 633 tkr | 2 812 | 2 867 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 2 249 | 2 867 | 22 % |
| Nettoomsättning | 7 597 tkr | 2 220 | 2 867 | 23 % |
| Rörelseresultat | 204 tkr | 2 130 | 2 867 | 26 % |
| Antal anställda | 12 | 849 | 2 867 | 70 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 53 657 | 78 068 | 31 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 24 989 | 76 955 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,5 % | 23 808 | 87 561 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 56 089 | 87 479 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 52 601 | 87 581 | 40 % |
| Soliditet | 49,7 % | 38 883 | 87 385 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 633 tkr | 85 376 | 87 582 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 17 tkr | 64 822 | 87 582 | 26 % |
| Nettoomsättning | 7 597 tkr | 67 355 | 87 582 | 23 % |
| Rörelseresultat | 204 tkr | 61 976 | 87 582 | 29 % |
| Antal anställda | 12 | 29 303 | 87 582 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .