Aktiebolag Mora
Puls Mora AB
418 sökningar
4 mkr
−3,2 %4,9 %
+0,4 p.e.28,0 %
+8,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 000 | 4 132 | 3 882 | 3 616 | 4 398 | 5 641 | 9 838 |
| Rörelseresultat | 194 | 184 | −226 | 565 | 104 | −324 | 15 |
| Årets resultat | 158 | 177 | −233 | 456 | 132 | 77 | 47 |
| Eget kapital | 386 | 228 | 51 | 634 | 1 378 | 1 245 | 1 169 |
| Balansomslutning | 1 381 | 1 146 | 927 | 1 532 | 2 720 | 2 626 | 2 960 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 000 | 4 132 | 3 882 | 3 616 | 4 398 | 5 641 | 9 838 |
| Personalkostnader | 808 | 817 | 902 | 1 039 | 1 427 | 1 816 | 3 846 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 11 | 24 | 43 | 52 | 53 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 3 017 | 3 075 | 3 100 | 1 915 | 2 650 | 3 546 | 5 318 |
| Övriga rörelseposter, netto | 25 | −45 | −82 | −54 | −165 | −550 | −578 |
| Rörelseresultat | 194 | 184 | −226 | 565 | 104 | −324 | 15 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 8 | 7 | 10 | 18 | 15 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 177 | −233 | 555 | 86 | −339 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 180 | 92 | 214 | 298 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −150 | 0 | 235 | −200 |
| Skatt | 35 | 0 | 0 | 129 | 46 | 33 | 53 |
| Årets resultat | 158 | 177 | −233 | 456 | 132 | 77 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 595 | 601 | 612 | 161 | 215 | 267 | 321 |
| Varulager | 51 | 0 | 0 | 28 | 35 | 45 | 67 |
| Kortfristiga fordringar | 465 | 414 | 237 | 931 | 2 368 | 2 300 | 2 138 |
| Kassa och bank | 270 | 131 | 78 | 412 | 102 | 15 | 435 |
| Omsättningstillgångar | 786 | 545 | 314 | 1 370 | 2 504 | 2 359 | 2 640 |
| Summa tillgångar | 1 381 | 1 146 | 927 | 1 532 | 2 720 | 2 626 | 2 960 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 108 | −69 | 114 | 58 | 1 126 | 1 048 | 1 002 |
| Eget kapital | 386 | 228 | 51 | 634 | 1 378 | 1 245 | 1 169 |
| Justerat eget kapital | 386 | 228 | 51 | 634 | 1 521 | 1 461 | 1 555 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 180 | 272 | 486 |
| Långfristiga skulder | 351 | 452 | 342 | 29 | 365 | 269 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 644 | 466 | 534 | 869 | 797 | 840 | 1 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 381 | 1 146 | 927 | 1 532 | 2 720 | 2 626 | 2 960 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 400 | 424 | 448 | 472 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 047 granskade bolag ligger Puls Mora AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 4,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 28,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mora.
Bolaget skall bedriva friskvård, företrädesvis genom sjukgymnastik och gymverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Malin Tulin (f. 1987) Verkställande direktör
- Malin Tulin (f. 1987) Styrelseledamot
- Rickard Eriksson (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Majvor Leksell (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-01-25 |
|---|---|
| Bransch | Drift av gymanläggningar (SNI 93130) |
| Adress | Brudtallsvägen 4, 792 32, Mora Besök: Brudtallsvägen 4, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |