Aktiebolag Stockholm
ptpeters AB
Sport- och fritidsutbildning
33 sökningar
1,1 mkr
−17,1 %18,2 %
+2,2 p.e.63,5 %
+2,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 101 | 1 328 | 1 314 | 1 380 | 1 531 | 1 733 | 2 008 | 1 548 |
| Rörelseresultat | 200 | 212 | 168 | 270 | 439 | 690 | 680 | 506 |
| Årets resultat | 226 | 227 | 122 | 160 | 158 | 406 | 400 | 295 |
| Eget kapital | 1 188 | 1 261 | 1 230 | 1 296 | 1 136 | 978 | 749 | 521 |
| Balansomslutning | 1 871 | 2 052 | 2 017 | 2 072 | 1 879 | 1 617 | 1 273 | 789 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 101 | 1 328 | 1 314 | 1 380 | 1 531 | 1 733 | 2 008 | 1 548 |
| Personalkostnader | 821 | 810 | 837 | 956 | 996 | 948 | 1 006 | 635 |
| Övriga externa kostnader | 208 | 306 | 308 | 206 | 278 | 316 | 322 | 408 |
| Övriga rörelseposter, netto | 128 | — | — | 52 | 182 | 221 | — | — |
| Rörelseresultat | 200 | 212 | 168 | 270 | 439 | 690 | 680 | 506 |
| Ränteintäkter | 30 | 64 | 45 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 230 | 276 | 213 | 270 | 339 | 690 | 679 | 505 |
| Bokslutsdispositioner | 64 | 18 | −57 | −68 | −112 | −173 | −170 | −126 |
| Skatt | 67 | 67 | 35 | 42 | 69 | 111 | 109 | 83 |
| Årets resultat | 226 | 227 | 122 | 160 | 158 | 406 | 400 | 295 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 126 | 280 | 167 | 104 | 35 | 58 | 8 |
| Kassa och bank | 1 792 | 1 926 | 1 737 | 1 905 | 1 775 | 1 282 | 914 | 481 |
| Omsättningstillgångar | 1 871 | 2 052 | 2 017 | 2 072 | 1 879 | 1 317 | 973 | 489 |
| Summa tillgångar | 1 871 | 2 052 | 2 017 | 2 072 | 1 879 | 1 617 | 1 273 | 789 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 912 | 984 | 1 058 | 1 086 | 928 | 522 | 299 | 176 |
| Eget kapital | 1 188 | 1 261 | 1 230 | 1 296 | 1 136 | 978 | 749 | 521 |
| Justerat eget kapital | 1 683 | 1 807 | 1 791 | 1 811 | 1 597 | 1 350 | 985 | 621 |
| Obeskattade reserver | 623 | 688 | 706 | 649 | 581 | 469 | 297 | 126 |
| Kortfristiga skulder | 60 | 103 | 81 | 127 | 162 | 170 | 227 | 142 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 871 | 2 052 | 2 017 | 2 072 | 1 879 | 1 617 | 1 273 | 789 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 023 granskade bolag ligger ptpeters AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 63,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets vekrsamhet är personlig träning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter André Kuuskla Ottosson (f. 1988) Styrelseledamot
- Ingrid Ottosson (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-25 |
|---|---|
| Adress | Humblegatan 28A, 172 39, Sundbyberg Besök: Humblegatan 28 A, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |