Aktiebolag Staffanstorp
PSS Busclean AB
284 sökningar
Omsättning 2025
14,2 mkr
−7,7 %Rörelsemarginal
1,1 %
−3,8 p.e.Soliditet
15,8 %
−2,8 p.e.Anställda
18
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 205 | 15 388 | 12 342 | 13 673 | 21 434 |
| Rörelseresultat | 160 | 756 | 705 | 1 027 | −820 |
| Årets resultat | 0 | 571 | 681 | 782 | −908 |
| Eget kapital | 770 | 770 | 199 | −593 | −1 374 |
| Balansomslutning | 4 872 | 4 130 | 2 558 | 1 964 | 2 879 |
| Anställda | 18 | 18 | 13 | 13 | 30 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 205 | 15 388 | 12 342 | 13 673 | 21 434 |
| Personalkostnader | 13 651 | 13 619 | 11 157 | 11 421 | 21 433 |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 58 | 10 | 29 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 1 198 | 1 168 | 978 | 858 | 1 093 |
| Övriga rörelseposter, netto | 918 | 213 | 508 | −338 | 353 |
| Rörelseresultat | 160 | 756 | 705 | 1 027 | −820 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 138 | 73 | 25 | 246 | 89 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | 686 | 681 | 782 | −908 |
| Koncernbidrag | −23 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 116 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 571 | 681 | 782 | −908 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 430 | 383 | 184 | 34 | 240 |
| Varulager | 702 | 283 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 208 | 2 854 | 2 028 | 1 229 | 2 360 |
| Kassa och bank | 1 532 | 610 | 346 | 701 | 279 |
| Omsättningstillgångar | 4 442 | 3 746 | 2 375 | 1 929 | 2 639 |
| Summa tillgångar | 4 872 | 4 130 | 2 558 | 1 964 | 2 879 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 720 | 149 | −642 | −1 425 | −516 |
| Eget kapital | 770 | 770 | 199 | −593 | −1 374 |
| Justerat eget kapital | 770 | 770 | 199 | −593 | −1 374 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 319 |
| Kortfristiga skulder | 4 102 | 3 360 | 2 359 | 2 557 | 3 934 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 872 | 4 130 | 2 558 | 1 964 | 2 879 |
Verksamhet
PSS Busclean AB omsatte 14,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 15,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 18 personer, med säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är vård och rengöring av fordon, lokalvård, underhåll och förvaltning av fastigheter. Handel med fast egeendom och värdepapper. Handel med bilar och lätta motorfordon och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ergun Dramer (f. 1962) Verkställande direktör
Styrelse
- Ergun Dramer (f. 1962) Styrelseledamot
- Kaan Atilla Dramer (f. 2002) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carl Magnus Thunström (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Candaria AB (559138-5801) |
|---|---|
| Koncernmoder | Candaria AB (559138-5801) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-07-10 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Verkstadsvägen 14, 245 34, Staffanstorp Besök: Verkstadsvägen 14, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |