Aktiebolag Mölndal
PSAC AB
293 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
−39,1 %Rörelsemarginal
-20,6 %
−11,7 p.e.Soliditet
-19,3 %
−13,6 p.e.Anställda
10
−47,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 863 | 7 985 | 8 807 | 4 201 | 3 369 |
| Rörelseresultat | −1 000 | −707 | −55 | 123 | 538 |
| Årets resultat | −1 120 | −753 | −59 | 76 | 439 |
| Eget kapital | −374 | −112 | 125 | 184 | 408 |
| Balansomslutning | 1 938 | 1 961 | 1 403 | 1 070 | 1 214 |
| Anställda | 10 | 19 | 17 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 863 | 7 985 | 8 807 | 4 201 | 3 369 |
| Personalkostnader | 3 592 | 7 561 | 8 224 | 3 897 | 2 362 |
| Av- och nedskrivningar | 148 | 54 | 42 | 6 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 1 333 | 1 442 | 1 539 | 817 | 491 |
| Övriga rörelseposter, netto | −790 | 365 | 943 | 642 | 33 |
| Rörelseresultat | −1 000 | −707 | −55 | 123 | 538 |
| Räntekostnader | 120 | 46 | 35 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 120 | −753 | −89 | 123 | 538 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 30 | −30 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 17 | 99 |
| Årets resultat | −1 120 | −753 | −59 | 76 | 439 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 491 | 639 | 121 | 118 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 1 447 | 1 321 | 999 | 722 | 94 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 283 | 230 | 1 095 |
| Omsättningstillgångar | 1 447 | 1 322 | 1 282 | 953 | 1 189 |
| Summa tillgångar | 1 938 | 1 961 | 1 403 | 1 070 | 1 214 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 696 | 76 | 134 | 58 | −20 |
| Eget kapital | −374 | −112 | 125 | 184 | 408 |
| Justerat eget kapital | −374 | −112 | 125 | 208 | 408 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 |
| Långfristiga skulder | 543 | 713 | 83 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 769 | 1 360 | 1 195 | 856 | 806 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 938 | 1 961 | 1 403 | 1 070 | 1 214 |
| Ställda säkerheter | 673 | 500 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
PSAC AB omsatte 4,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 740 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -20,6 procent, och soliditeten var låg — -19,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 39 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva rekrytering och bemanning, som bereder och vägleder personal inom bristyrken till de geografiska närområden där efterfråga är stor. Rådgivning och konsulttjänster till arbetssökande och arbetsgivare. Samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Parvanah Heidari (f. 1960) Styrelseledamot
- Shadiye Heydari (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Larin (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-04-04 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Åvägen 24, 412 51, Göteborg Besök: Åvägen 24, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |