Aktiebolag Torsby 229 sökningar
PS 110 procent AB
Annan sportverksamhet
11,4 mkr
−26,7 %-18,7 %
−49,3 p.e.76,8 %
+5,4 p.e.5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 443 | 15 604 | 10 265 | 14 298 | 11 271 | 14 070 | 18 320 | 63 480 |
| Rörelseresultat | −2 144 | 4 768 | −12 847 | −569 | −4 976 | −6 754 | −12 384 | 3 244 |
| Årets resultat | −4 270 | 4 718 | −14 354 | 5 600 | 14 150 | −4 656 | −13 080 | 16 214 |
| Eget kapital | 52 951 | 57 221 | 52 504 | 66 857 | 61 257 | 47 107 | 51 763 | 64 843 |
| Balansomslutning | 68 934 | 80 153 | 72 204 | 94 646 | 86 930 | 95 858 | 93 169 | 102 581 |
| Anställda | 5 | 6 | 5 | 6 | 7 | 5 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 443 | 15 604 | 10 265 | 14 298 | 11 271 | 14 070 | 18 320 | 63 480 |
| Personalkostnader | 2 885 | 2 900 | 2 112 | 2 422 | 2 375 | 1 531 | 2 537 | 3 102 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 501 | 1 929 | 1 955 | 1 847 | 2 039 | 2 362 | 2 772 |
| Övriga externa kostnader | 10 443 | 9 452 | 18 962 | 10 780 | 12 478 | 18 252 | 28 011 | 55 314 |
| Övriga rörelseposter, netto | −168 | 2 017 | −109 | 290 | 453 | 998 | 2 206 | 952 |
| Rörelseresultat | −2 144 | 4 768 | −12 847 | −569 | −4 976 | −6 754 | −12 384 | 3 244 |
| Ränteintäkter | 3 429 | 7 000 | 33 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 903 | 6 985 | 1 324 | 2 148 | 227 | 325 | 274 | 273 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 620 | 4 783 | −14 654 | 4 400 | 14 150 | −4 656 | −13 080 | 16 033 |
| Koncernbidrag | 350 | −65 | 300 | 1 200 | 0 | 0 | 0 | 181 |
| Årets resultat | −4 270 | 4 718 | −14 354 | 5 600 | 14 150 | −4 656 | −13 080 | 16 214 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 59 241 | 69 808 | 65 265 | 83 442 | 66 781 | 81 719 | 71 111 | 71 921 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 |
| Kortfristiga fordringar | 7 959 | 9 583 | 6 202 | 8 079 | 9 115 | 10 437 | 20 485 | 22 479 |
| Kassa och bank | 1 734 | 762 | 737 | 3 125 | 11 034 | 3 402 | 1 274 | 7 881 |
| Omsättningstillgångar | 9 693 | 10 346 | 6 938 | 11 204 | 20 148 | 14 138 | 22 059 | 30 659 |
| Summa tillgångar | 68 934 | 80 153 | 72 204 | 94 646 | 86 930 | 95 858 | 93 169 | 102 581 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 56 221 | 51 503 | 65 858 | 60 257 | 46 107 | 50 763 | 63 843 | 47 629 |
| Eget kapital | 52 951 | 57 221 | 52 504 | 66 857 | 61 257 | 47 107 | 51 763 | 64 843 |
| Justerat eget kapital | 52 951 | 57 221 | 52 504 | 66 857 | 61 257 | 47 107 | 51 763 | 64 843 |
| Långfristiga skulder | 228 | 925 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 15 755 | 22 007 | 19 700 | 27 789 | 25 673 | 48 751 | 41 406 | 37 738 |
| Summa eget kapital och skulder | 68 934 | 80 153 | 72 204 | 94 646 | 86 930 | 95 858 | 93 169 | 102 581 |
| Ställda säkerheter | 39 395 | 50 339 | 44 018 | 46 246 | 43 194 | 56 791 | 39 576 | 37 521 |
| Ansvarsförbindelser | 14 885 | 15 290 | 15 695 | 16 100 | 0 | 0 | 75 | 425 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 627 bolag som granskas inom samma bransch hamnar PS 110 procent AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 11,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -18,7 procent, och soliditeten var hög — 76,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Torsby.
Bolaget ska bedriva utbildning, konsultation och tävlingsverksam- het inom motorsport, försäljning av motorsportsprodukter samt konfektion (reklamartiklar), förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pernilla Solberg (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Oliver Solberg (f. 2001) Styrelseledamot
- Petter Solberg (f. 1974) Styrelseledamot
- Per Inge Walfridsson (f. 1950) Styrelsesuppleant
- Johan Daniel Berg (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | PS 110% BV |
|---|---|
| Koncernmoder | PS 110% BV |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-12-22 |
|---|---|
| Adress | Wåhlstedts väg 1, 685 33, Torsby Besök: Wåhlstedts Väg 1, Torsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |